"Kazan'ı ellerinden alarak Tataristan'ı iptal etmeliyiz" - Moskova'dan ırkçı çağrı  

Rusya’nın eski Başbakan Yardımcısı Aleksey Kudrin, ülkede bazı toprak reformlarının yapılması gerektiğini düşünüyor.

Yeni Çağ Haber‘in edindiği bilgiye göre; eski Başbakan Yardımcısı Aleksey Kudrin, toprak reformuyla Tataristan’ın başkenti Kazan’ın ülke bünyesinden çıkarılmasını ve özerk cumhuriyetin tamamen iptal edilmesini; bu toprakların diğer federal eyaletler arasında bölünmesini teklif etti.

Kudrin, büyük kentlerin hiçbir özerk cumhuriyet bünyesinde bulunmaması gerektiğini söyledi. Eski Başbakan Yardımcısına göre, Kazan, Samara ve Ulyanovsk gibi kentler “şehir topluluğu”na dönüştürülmeli.

“Ural’da Yektrinburg, Çelyabinsk ve Perm, Sibirya’da Novosirsk, Tomk ve Barnaul “şehir topluluğu”yla yönetilmeli.”

Aleksey Kudrin’in bu teklifi Lenin’in şu sözlerini hatırlatıyor: “İmperyalizm – Kapitalizmin en yüksek aşaması”

Kudrin’in bu teklifi, Rusya imperyalizminin yeniden uyanmasına neden olabilir.

Aleksey Kudrin’e göre, öncelikle özerk cumhuriyetlerin varlığı, tek bir “Rusya halkı”nın “oluşturulması” planının gerçekleşmesini engelliyor. İkincisiyse Rusya’daki büyük sermayedarları ülkenin zengin doğal kaynakları ve büyük kentleri ilgilendiriyor.

Kendilerini halkın yanında olan vatanseverler olarak nitelendiren Rusya eliti, ülkede ırkçı bir sistem kurmaya çalışıyor. Yani büyük ve hızla gelişen kentlerde yaşayan insan “yüksek ırk” kategorisine dahil edilecek, durmadan yerinde sayan eyalet insanıysa “Zenci” ve “düşman” durumuna düşecek.

Tataristan, yürüttüğü milli dayanışma politikasıyla büyük kentlerin yanı sıra, eyaletlerin de gelişme temposunda bir istikrar sağlıyordu. Bu yüzden de, Rusya’nın diğer topraklarını görerek Tataristan’a gelen insanlar farkı görüyor ve bu durumu değerlendiriyor.

Şimdiyse Moskova’dan gelen bu çağrıyla Tataristan’ın gelişimi bir anda duraksatılabilir. Yani, Tataristan bölünerek bir kısmı “beyaz insanlar”ın yaşadığı Moskova’ya katılacak, diğer bir kısmı- eyaletlerse gereksiz bir şey gibi “çöpe atılacak”.

www.yenicag.info

1.5 K