Kim Jong Nam’a yönelik düzenlenen suikastın suikastın görüntüleri kameralarda

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’un üvey kardeşi Kim Jong Nam’a yönelik düzenlenen suikastın kamera görüntüleri ortaya çıktı.

Geçtiğimiz hafta Malezya’daki Kuala Lumpur Uluslararası Havaalanı’nda suikasta uğrayan Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’un üvey kardeşi Kim Jong Nam’a saldırı anının görüntüleri ortaya çıktı.

Güvenlik kameralarına yansıyan görüntülerde ‘gülmek’ anlamına gelen ve beyaz tişört giyen bir kadının Kim Jong Nam’a arkadan yaklaşarak yüzüne doğru hamle yaptığı görülüyor. Kamera görüntülerine yansıyan Endonezyalı Siti Aishah, olayın ardından yakalanarak gözaltına alınmıştı.

Suikastın zanlısı polise verdiği ifadede suikaste dair bir bilgisi olmadığını ve olayı kamera şakası zannettiğini söylemişti. Aishah ayrıca, aynı ‘şakayı’ daha önce 3-4 kere daha yaptığını söylemişti.

İki ülke arasında kriz

Suikastın ardından Malezya ve Kuzey Kore arasındaki diplomatik gerilim tırmanıyor. Kuzey Kore’nin otopsi yapılmamasını talebini Malezya’nın reddetmesiyle başlayan gerilimde, Malezya Kuzey Kore’deki büyükelçisini geri çağırmıştı.

Malezya Dışişleri Bakanlığı’na çağrılan Kuzey Kore’nin Malezya Büyükelçisi, bakanlıkla yaptığı görüşmenin ardından Malezya’nın olaya politik yaklaştığını ve konuyla ilgili ortak araştırma grubu kurulması gerektiğini söylemişti. (CNN Türk)

https://www.youtube.com/watch?v=D4HzP-xgwus

Tr.Yeniçağ.Az

www.yenicag.info

251