Kırgızistan Başbakanı devlet sınırının korunmasının güçlendirilmesi talimatını verdi

Kırgızistan Başbakanı Muhammedkalıy Abılgaziyev, ülkenin kolluk kuvvetlerine, Batken bölgesindeki çatışmayla bağlantılı olarak Kırgız-Tacik bölgesindeki devlet sınırının güvenliğini ve korunmasını güçlendirmesi talimatını verdi.

Kolluk kuvvetlerine bölgenin sürekli devriyelerini yürütmeleri ve sınır bölgelerindeki vatandaşların güvenliğini sağlamak ve olayın artmasını önlemek için tüm önlemleri uygulaması talimatı verildi.

Başbakan ayrıca, Kırgız Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Ceniş Razakov’a durumu mümkün olan en kısa sürede çözmek ve gerginliği tamamen azaltmak için iki ülkenin ilgili devlet organları arasındaki müzakere sürecini güçlendirme talimatı verdi.

Muhammedkalıy Abılgaziyev, Kırgız-Tacik devlet sınırının belirlenmesi konularını teşvik etmeden önce durumun provokasyonunu ve tırmanışını önlemek için kapsamlı önlemler alınması gerektiğini vurguladı. Başbakana göre, taraflar devletlerarası düzeyde önceden varılmış anlaşmalara kesinlikle uymalı ve sınır bölgelerindeki güvenliği güçlendirmelidir.

10 Ocak 2020 tarihinde 00:40 civarında Tacikistan vatandaşları Samarkandek yerleşim biriminde Batken bölgesi tarafına doğru ilerleyen Kırgızistan vatandaşının Honda Odyssei marka arabasına taş attı ve daha sonra Tacikistan tarafına kaçarak kayboldu.

Aynı günü 01:00 sıralarında Kırgızistan’ın Kök Taş köyünde Tacik vatandaşları yine Kırgızistanlı şoförün Volkswagen Golf marka arabasına taş attı ve ardından tekrar Tacikistan tarafına kaçtı.

Ayrıca 02:40’ta, Kırgız tarafının kadınları ve çocukları tahliye etmeye zorlayan Dahma köyündeki Kok Taş sınır alanında Tacikistan yerleşim yerlerinden küçük silah sesleri alındı.

Şu anda, resmi bilgilere göre, sınır alanındaki durum stabil.

www.yenicag.info

144