Kırgızistan başbakanı: "Kırgızistan ve Özbekistan arasındaki ilişkiler yeni bir güven seviyesine ulaşmıştır"

Kırgızistan Başbakanı Muhammedkalıy Abılgaziyev, “Kırgız-Özbek ilişkileri yeni stratejik ortaklık seviyesine ulaştı.” dedi.

Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’e çalışma ziyareti gerçekleştiren Özbekistan Başbakanı Abdullah Aripov ile ikili görüşme yapan Kırgızistan Başbakanı Abılgaziyev, iki ülke arasındaki ilişkilerin yeni stratejik ortaklık seviyeye çıktığını vurguladı.

Bişkek’e gelen Özbek mevkidaşını sıcak karşılayarak dostluk ilişkilerin ve iyi komşululuk ilişkilerin Kırgızistan’ın dış siyasetindeki önceliklerden olduğunun altını çizen Abılgaziyev, “Kırgız-Özbek ilişkilerinin yeni stratejik ortaklık seviyesine çıktığını memnuniyetle kaydediyoruz. İki ülkenin liderlerinin dostluk ilişkileri ve siyasi kararları sayesinde ikili işbirliği hızlı bir şekilde gelişiyor. Sizinle sık sık bir araya geliyor ve ikili işbirliğini görüşüyoruz.” diye konuştu.

Kırgızistan’ın güneyi Oş’ta geçen yılın Aralık ayında Kırgızistan ve Özbekistan Sınır Bölgeleri Konseyi’nin ikinci toplantısı yapıldığını hatırlatan Başbakan, gündemdeki en önemli konulardan biri Özbekistan Cumhurbaşkanı’nın Kırgızistan’a resmi ziyaretinin düzenlenmesi olduğunu kaydetti.

Ülkeler arasındaki ticari ve ekonomik işbirliği konularına değinen Abılgaziyev, iki ülkenin Cumhurbaşkanları, ticareti 500 milyon dolara getirme görevini üstlendiklerini dile getirerek, “Yıl sonuna kadar bu görevin tamamlanacağından eminim.” dedi.

Abılgaziyev, ülkeler arasında varılan anlaşmaların hayata geçirilmesi, Kırgızistan ve Özbekistan arasındaki ticaret hacminin artırılması ve ticaretin genişletilmesinde iyi temeller olarak hizmet vereceği umudunu dile getirdi.

Kırgızistan Başbakanı ayrıca, kültürel ve insani ilişkilerin üst düzeyde geliştiğini vurguladı.

Kırgız ve Özbeklerin, asırlık dostluk bağları ve iyi komşuluk, benzer gelenekler ve ortak bir tarihle birbirine bağlı olduğuna vurgu yapan Özbekistan Başbakanı, “Son yıllarda, iki devlet başkanının çabaları ve dostane ilişkileri sayesinde, Kırgızistan ve Özbekistan arasındaki ilişkiler yeni bir güven seviyesine ulaşmıştır. Hükümet üyelerinin sıkı çalışması sayesinde düzenli toplantılar yapıyoruz.”ifadesine yer verdi.

kabar.kg

www.yenicag.info

540