Kırgızistan Cumhurbaşkanı Ceenbekov: "Kırgızistan’ın devlet sınırı güvenliği ulusal çıkarlardan biridir.

Kırgızistan’da sınır güvenliği konusunda toplantı düzenleyen Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, “Kırgızistan’ın devlet sınırı güvenliği ulusal çıkarlardan biridir.” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, Ceenbekov, bugün 8 Temmuz’da sınır güvenliği konusunda bir toplantı düzenledi.

Toplantıya Cumhurbaşkanlığı İdaresi çalışanları, Güvenlik Konseyi başkanları ve Batken bölgesi güç organları temsilcileri katıldı.

Ceenbekov, toplantıda yaptığı konuşmada, Kırgızistan devlet sınırındaki gücün ve bölgesel bütünlüğün ulusal çıkarlar arasında olduğunu ve bugün öncelikli yönün sınır bölgelerinde yaşayan vatandaşların güvenliğini, sağlığını ve refahını sağlamak olduğunu vurguladı.

Devlet Başkanı, “Kırgızistan için komşularıyla dostluk ilişkilerin korunması ve geliştirilmesi çok önemlidir. Aynı zamanda, sosyo-ekonomik durumu iyileştirmek, sınırlara yakın yaşayan nüfusun yaşam standartlarını iyileştirmek, iç ve dış göçü azaltmak ve altyapı tesisleri inşa etmek son derece önemlidir.” ifadelerine yer verdi.

Geçen hafta Kırgızistan’ın Batken bölgesini ziyaret ettiğini hatırlatan Ceenbekov, Batken bölgesindeki sınır sorunlarını çözmek için çalışmaların gerçekleştirileceğini kaydetti.

www.yenicag.info

210