Kırgızistan Cumhurbaşkanı Ceenbekov, Mariam Sherman ile görüştü

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, Dünya Bankası Avrupa ve Orta Asya Strateji ve Operasyon Direktörü Mariam Sherman ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Devlet Başkanı Ceenbekov, başkent Bişkek’te düzenlenen “Reformları Hızlandırmak İçin Sürdürülebilir Kalkınma” başlıklı uluslararası foruma katılmak üzere ülkeye gelen Dünya Bankası Avrupa ve Orta Asya Strateji ve Operasyon Direktörü Mariam Sherman ile görüşme gerçekleştirdi.

Dünya Bankası Orta Asya Bölge Direktörü Lilia Burunchuk ve Dünya Bankası Bişkek Ofisi Başkanı Bolormaa Amgaabazar’ın da hazır bulunduğu görüşmede, işbirliği umutları, bölgesel projeler dahil olmak üzere ülkede devam etmekte olan projelerin uygulanması konusunda görüş alışverişinde bulunuldu.

Ceenbekov, toplantıda, Dünya Bankası’nın ülkenin sosyo-ekonomik sorunların çözümünde aktif destek sağlayan güvenilir bir kalkınma ortağı olduğunu vurguladı.

Devlet Başkanı, Kırgızistan’da, bölgelerin kalkınmasının, “Entegre Bölgelerin Gelişimi” projesinin geliştirilmesinin başlaması için Dünya Bankası’na şükran duyduğu ifade ile bağlantılı olarak orta vadede ana görev olarak kabul edildiğinin altını çizdi.

Cumhurbaşkanı ayrıca, Dünya Bankası projesinin “Gelecek için Eğitim” ve eğitim kurumlarının yeniden inşası için olan projenin, bugünün gerçeklerini karşılayacak olan yerel eğitim sistemine önemli destek olacağı umudunu dile getirdi.

Diğer yandan, Bişkek’te gerçekleştirilen gorumun başarılı düzenlenmesi vesilesiyle Ceenbekov’u tebrik eden Mariam Sherman, forumun yapılması iyi bir fikir olduğunu, yeni önceliklerin belirlenmesinde görüş alışverişinde bulunmak için etkili bir diyalog platformu oluşturulduğunu belirtti.

Sherman, bağışçıların, Kırgızistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın ülke bölgelerinin kalkınması konusundaki coşkusunu gördüğünü vurgulayarak, Hükümet ile bu yönde yakın işbirliği için umutlarını dile getirdi.

Dünya Bankası’nın bölgesel kalkınmaya yönelik girişimleri desteklediğini vurgulayan Mariam Sherman, Oş bölgesindeki “Bütünleşik Bölgelerin Gelişimi” projesinin uygulanması için planlardan bahsetti. Ayrıca, başarılı uygulama durumunda, belirtilen projenin Kırgızistan’ın diğer bölgelerinde uygulanacağına dair güvence verdi.

www.yenicag.info

134