Kırgızistan Cumhurbaşkanı Ceenbekov, Rusya Başbakanı Medvedev ile görüştü

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, Avrasya Hükümetlerarası Konseyi toplantısına katılmak üzere ülkeyi ziyaret eden Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev ile bir araya geldi.

Kırgızistan Başbakanlık Basın Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, Ceenbekov ile Medvedev Çolpon Ata’da görüştü.

Issık Göl’e 8 Ağustos’ta gelen Medvedev ile bugün görüsme düzenleyen Ceenbekov, Kırgızistan’da başbakanlık görevini üstlendiği dönemde Rusya Başbakanı ile yapılan görüşmeleri sıcak hatıralarla andığını dile getirdi.

Ceenbekov, “Her zaman desteğinizi hissederdim. Kırgızistan’da sizi ülkeler arasındaki ticari- ekonomik ve kültürel-insani işbirliğinin gelişmesine özel katkı sağlayan dost olarak biliyorlar. Sizi yakın dostumuz olarak görüyoruz.” diye konuştu.
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bu yılın mart ayında Kırgızistan’a gerçekleştirdiği devlet ziyaretini hatırlatan Ceenbekov, ziyareti ardından Kırgız-Rus ilişkilerinin daha da gelişmeye başladığının altını çizdi.

Kırgızistan’ı, özellikle ülkenin incesi Issık Göl’ü bir kez daha ziyaret etme fırsatına sahip olduğunu vurgulayan Medvedev, şunları kaydetti:
“Önceden burayı ziyaret etmiştim, ama her seferinde buranın güzelliğine hayran kalıyorum. Burada ikili ilişkileri görüşmeye, ayrıca Avrasya Ekonomik Birliği (AEB) Hükümet Başkanları ile bir araya gelmeye uygun koşullar vardır. Çok iyi ilişkilerimiz var, çeşitli konularda tavsiyelerde bulunuyoruz. Mümkün olduğunca, arkadaşımız ve ortağımız Kırgızistan’a yardım ve destek vermeye çalışıyoruz. Tereddüt etmeyin, bu böyle devam edecek.”

Medvedev, Ceenbekov’a Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in sıcak selamlarını iletti.

Rusya Hükümet Başkanı, “Bugünkü toplantının ülkelerimiz arasında kapsamlı bir ortaklığın gelişmesine de katkı sağlayacağından eminim. İkili ve heyetler arası tartışılacak konular her zaman vardır. İnşallah Issık Göl’ün harika atmosferinin buna her şekilde katkıda bulunacağını umuyorum.” diye kaydetti.

www.yenicag.info

283