Kırgızistan Cumhurbaşkanı Ceenbekov’un Rusya temasları

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, 27-28 Şubat tarihleri arasında Rusya’da iki günlük resmi ziyarette bulundu.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, Devlet Başkanı Ceenbekov’un Moskova temasları Meçhul Asker Anıtı’na çiçekler bırakmakla başladı.

Kırgızistan lideri, II.Dünya Savaşı’nda hayatını kaybedenlerin anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulundu, ardından Kırgız Cumhuriyeti marşı çalındı.

Cumhurbaşkanı Ceenbekov, Moskova temaslarında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ikili görüşme gerçekleştirdi. İki ülkenin liderleri arasında yapılan görüşmede, Kırgız-Rus ilişkilerinin bugünü ve geleceği ele alındı.

Ceenbekov ayrıca, Rusya Hükümet Başkanı Mihail Mişustin ve Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitriy Medvedev ile ikili görüşmeler yaptı.

Görüşmelerde, ticaret ve ekonomik alan da dahil olmak üzere ülkeler arasındaki ikili işbirliğinin yanı sıra bölgesel güvenlik ve aşırılıkçılığa ve terörizme karşı mücadele konularında görüş alışverişinde bulunuldu.

27 Şubat akşamı, Moskova’da Kremlin Sarayı’nda iki ülkenin liderlerinin katılımıyla Kırgızistan ve Rusya Çapraz Yılı’nın açılış töreni düzenlendi.

İki devletin başkanları, etkinliğin açılış konuşmalarında Kırgızistan ve Rusya’nın ittifak ve stratejik ortaklık ruhuna olan bağlılığını kaydetti. Her alanda ülkeler arasındaki yoğun işbirliği dinamiklerini memnuniyetle belirttiler.

Açılış töreninde iki ülkenin yaratıcı grupları ve sanatçıları sahne aldı.

Kabar

www.yenicag.info

688