Kırgızistan Meclis Başkanı TBMM Başkanı Mustafa Şentop`la görüştü

Kırgızistan Meclis Başkanı Dastanbek Cumabekov, “Kırgızistan ile Türkiye arasındaki ticaret hacmini 1 milyar dolara çıkarmayı planlıyoruz.” dedi.

Cumabekov ve beraberindeki heyet, resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği Türkiye’de Türkiye ziyaretinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye Büyük Millet Meclis (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop ile ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

Meclis Basın Hizmetinden yapılan açıklamaya göre, görüşmelerde ülkeler arasındaki ilişkilerin güçlendirilemsi önlemleri ele alındı.

Cumabekov ile TBMM Başkanı Şentop arasında İstanbul’da düzenlenen heyetlerarası görüşmede, parlamentolararası işbirliği geliştirme olasılığı görüşüldü.

Kırgızistan heyeti Türkiye’ye gerçekleştirdiği resmi ziyareti sırasında, ticari ve ekonomik ilişkilerin ve yatırımların artması, et dahil olmak üzere Türkiye’ye tarımsal ürün ihraç etme olasılığı gibi konuları gündeme getirdi. Ayrıca, kültürel ve insani işbirliği konularına da değinildi.

Türkiye lideri Erdoğan ile yaptığı görüşmesinde, ülkeler arasındaki ticaret hacminin artırılmasına ilişkin konuya değindiğini dile getiren Cumabekov, “Daha önce, Kırgızistan ve Türkiye temsilcilerinin üst düzey toplantılarında, ülkeler arasındaki ticaret hacmini 1 milyar dolara çıkarmak amaçlanmıştı. 2018’de bu rakam 394,5 milyon dolardı ve bu rakam 2017 yılına göre % 10,8 daha fazla. Ülkemiz parlamentolarının azami çaba göstermeleri ve ticarette daha hızlı büyümeye katkıda bulunmaları gerektiğine inanıyorum.” dedi.

Türkiye’ye yaptığı resmi ziyareti ve 15 Temmuz kanlı darbe girişiminde şehit olanları anma törenlerine katılımları için Kırgızistan heyetine teşekkürde bulunan Mustafa Şentop, “Kırgızistan’a kardeşlik desteği için teşekkür ediyoruz. Arttığınız ekonomik, kültürel ve insani konulara gelince, Kırgızistan-Türkiye hükümetlerarası komisyonunun gelecek toplantısında daha ayrıntılı olarak ele alınacak. TBMM Başkanı olarak da bu konulara dikkat edeceğim. Kırgızistan ve Türkiye arasındaki ikili ilişkilerin dinamik olarak geliştiğine ve yüksek düzeyde olduğuna inanıyorum. Özellikle, arkadaşlık grupları yardımcısı grupları arasındaki etkileşim çerçevesinde, karşılıklı yarar sağlayan parlamentolar arası işbirliğinin güçlendirilmesinden özellikle memnunuz.” diye konuştu.

18 Temmuz tarihine kadar Türkiye’de bulunacak Meclis Başkanı Cumabekov’a temaslarında milletvekilleri Almazbek Akmatov, İskender Gaypkulov, Ziyadin Camaldinov, Torobay Zulpukarov, Kanatbek İsayev ve Talantbek Mamıtov eşlik ediyor.

www.yenicag.info

279