Kırgızistan ve İzlanda arasında işbirliği konuları görüşüldü

Kırgızistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Azizbek Madmarov, İzlanda’nın Bişkek yeni Büyükelçisi Sigridur Asgeirsdottir’i kabul etti.

Dışişleri Bakanlığı basın hizmetinden yapılan açıklamaya göre, görüşmede, yeni atanan İzlanda Büyükelçisi Sigridur Asgeirsdottir Azizbek Madmarov’a güven mektubunun kopyasını teslim etti.

Ayrıca, görüşmede, uluslararası örgütler kapsamında işbirliği dahil ikili işbirliğinin geleceği ele alındı.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Madmarov, Büyükelçi Asgeirsdottir’in akreditasyonunun siyasi ilişkilerin başlangıcı ve karşılıklı çıkar konularında ikili işbirliğinin daha da yoğunlaştırılması umudunu dile getirdi.

Kırgızistan’ın yatırım potansiyelini takdir eden Büyükelçi, hidroelektrik tesislerinin inşası, çevre koruma önlemleri ve yenilenebilir enerji kaynaklarının geliştirilmesine yönelik Kırgızistan ile ortak projelerin uygulanmasına yönelik işbirliğinin güçlendirilmesine duyduğu ilgiyi dile getirdi.

Taraflar, siyasi işbirliğinin yoğunlaştırılmasının uzun vadeli ve karşılıklı olarak faydalı bir işbirliği platformunun oluşturulması, daha geniş yasal etkileşim için elverişli koşullar yaratılması ve diğer birçok işbirliği alanına ivme kazandıracağı konusunda anlaştı.

www.yenicag.info

391