Kırgızistan`da Dünya Hepatit Günü etkinlikleri düzenlenecek

Kırgızistan Sağlık Bakanlığı, Dünya Hepatit Günü’ne ithaf edilen bir aylık etkinliğin başladığını duyurdu.

Düny Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Bişkek Bölge Ofisi Enfeksiyon Hastalıkları uzmanı Kaliya Kasımbekova, KABAR Haber Ajansı binasında düzenlediği basın toplantısında, Sağlık Bakanlığı’nın 28 Dünya Hepatit Günü kapsamında bir aylık etkinlik başlattığını söyledi.

Kasımbekova, etkinliğin temel amacı, halk arasında hepatitin yayılmasına dikkat çekmek, bu hastalığın önlenmesini iyileştirmek ve ülkedeki viral hepatitin ortadan kaldırılmasını sağlamak olduğunu açıkladı.

Ülkede 8 ila 22 bin hastalığın kaydedildiğine işaret eden Kasımbekova, “En büyük pay % 30 hepatit “A” dır. Temel olarak, 14 yaşın altındaki çocuklar % 84.” dedi.

Cumhuriyetteki su tedariki % 72,2 olduğu için çoğunlukla insanların temas-ev iletim yolundan hasta olduklarına dile getiren Kasımbekova, “Aşı 1 yıla kadar çocuklara tanıtıldı. Risk altındaki sağlık çalışanları arasında aşılama. Gebe kadınlar arasında testler yapıldı, modern laboratuvar yöntemleri tanıtıldı. Bugün viral hastalıklarla mücadele için bir strateji geliştirilmiştir.” diye kaydetti.

Sağlık Bakanlığı, Kırgızistan’ın kan yoluyla bulaşan akut ve kronik viral hepatit (B, C, D) oranının yüksek olduğu ülkelere ait olduğunu belirtti.

Dünya Hepatit Günü her yıl 28 Temmuz’da kutlanıyor.

www.yenicag.info

154