Kırgızistan’da yabancı sermaye girişi yüzde 59,4 arttı

Kırgızistan`da 2019 yılının ilk yarısında, geçen yılın aynı dönemine göre doğrudan yabancı sermaye girişi yüzde 59,4 oranında artarak 393,7 milyon dolara ulaştı.

Kırgızistan Milli İstatistik Komitesi binasında düzenlenen basın toplantısında ülkeye yapılan yatırımlar hakkında bilgi veren Yatırım İstatistikleri Daire Başkanı Viktorya Biryukova, ülkede doğrudan yabancı yatırım hacmi geçen yıla kıyasla yüzde 59.4 arttığını söyledi.

Yatırım girişinin çıkış seviyesini 120,7 milyon dolar aştığına dikkat çeken Biryukova, “Doğrudan yabancı yatırımların büyük kısmı (yaklaşık yüzde 98’i) jeolojik keşif, imalat işletmeleri, madencilik, bilgi ve iletişim, toptan ve perakende ticaret, ayrıca finansal aracılık ve sigortaya yönelikti. Aynı zamanda, keşiflere yapılan yatırım hacmi, imalat işletmelerinde 2,7 kat, toptan ve perakende ticaret yüzde 26,9, bilgi ve iletişim yüzde 0,5 oranında artmıştır. Madencilik işletmelerinde yatırımlar 1.8 kez azalırken, finansal aracılık ve sigorta alanı da 1.4 kez azaldı.” diye konuştu.

İstatistik uzmanı, geçtiğimiz dönemde, doğrudan yabancı yatırımların toplam hacmindeki en büyük payın, Celal Abad bölgesindeki işletmelere (yaklaşık yüzde 48), Bişkek (yüzde 24’den fazla), Çüy bölgesi (yüzde 16’dan) ve Issık Göl’e yüzde 11’den fazla düştüğünü belirtti.

www.yenicag.info

149