Kremlin: Putin, Trump'a mesaj gönderdi  

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Washington’da temaslarda bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov aracılığıyla ABD Başkanı Donald Trump’a mesaj gönderdiğini açıkladı.

Basın mensuplarının ‘Lavrov, Trump’a Putin’den herhangi bir mesaj iletti mi?’ sorusunu yanıtlayan Peskov, “Elbette. Lavrov’un temasları, kısa süre önce başkanlar arasında yapılan telefon görüşmesinin devamı niteliğindeydi” dedi.

Peskov, mesajın yazılı veya sözlü olduğu konusunda bilgi vermedi.

‘WASHINGTON’DAKİ GÖRÜŞMELERLE İLGİLİ TEMKİNLİ İYİMSERLİK HAKİM’

Lavrov’un Trump ve ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’la yaptığı görüşmelerin Moskova’da nasıl değerlendirildiğini aktaran Peskov, temkinli iyimserliğin hakim olduğunu belirtti.

Trump’ın Lavrov ile görüşmesinin olumlu bir gelişme olduğunu kaydeden Peskov, önlerinde yapılması gereken birçok iş bulunduğunu, bu nedenle temkinli iyimserlik hakim olduğunu vurguladı.

‘PUTİN VE TRUMP, G20 ZİRVESİNDE GÖRÜŞEBİLİR’

Peskov, Putin ve Trump arasında yüzyüze yapılacak ilk görüşme hakkındaki soruları da yanıtladı.

Peskov, şu ifadeleri kullandı: “Putin ve Trump, aynı anda Hamburg’daki G20 Zirvesi’nde bulunacak. Bu, ikilinin görüşmesi için güzel bir gerekçe olabilir” dedi.

‘BÜYÜKELÇİLERİMİZLE HERHANGİ BİR TAKAS YAPMIYORUZ’

Öte yandan Peskov, Trump’ın Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Direktörü James Comey’i görevden alması karşılığında Rusya’nın Washington büyükelçisini değiştireceğine dair iddiaları reddetti.

Rusya’nın büyükelçileriyle herhangi bir takas gerçekleştirmediğini vurgulayan Peskov, devlet başkanının değişiklikle ilgili kararname imzalaması durumunda kamuoyunu bilgilendireceklerini ifade etti.

Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Anatoliy Antonov’un Rusya’nın Washington Büyükelçisi Sergey Kislyak yerine bu göreve getirileceği öne sürülmüştü.

kaynak: Sputnik

Tr.Yeniçağ.Az

www.yenicag.info

501