Maduro: Trump, Obama’dan kötü olamaz

Venezüella Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ABD’nin yeni Başkanı Donald Trump’ın 8 yıllık iktidarında tartışmalı politikalara imza atan selefi Barack Obama’dan daha kötü olamayacağını öne sürdü.

Trump’a bir nefret kampanyası düzenlendiğini savunan Maduro, Obama’nın Afrika ve Ortadoğu’daki krizlerle, terörün artması ve Latin Amerika’da üç askeri darbeyle hatırlanacağını vurguladı.

‘ABD İLE İLİŞKİLERİ ONARMAK İSTİYORUZ’

Küba ve Venezüella liderlerinden ‘ABD müdahalesi’ uyarısı Trump, seçim kampanyası sırasında Venezüella liderliğini ‘halkını ezmekle’ eleştirmişti. Ancak bu sözlere bir tepki vermekten kaçınan Maduro, Washington ile bozulan ilişkileri onarmak istiyor: “Bekleyip neler olacağını görelim. Erkenden tepki göstermeyelim, tedbirli olmalıyız.”

OBAMA İLE BOZULAN İLİŞKİLER

İktidara geldiğinde Obama’yı memnuniyetle karşılayan Venezüella hükümetinin Washington’la ilişkileri zamanla gerildi. Obama’nın ’emperyalist bir dış politika’ güttüğünü söyleyen Venezüella, ABD’nin Brezilya, Honduras ve Paraguay’ın iç işlerine karışarak bu ülkelerin hükümetlerini devirmek istediğini savunuyor.

Tr.Yeniçağ.Az

www.yenicag.info

564