Mars`ta göl kalıntısı keşfedildi

NASA’nın Mars yüzeyinde dolaşan Curiosity isimli aracı, Mars’taki bulguların sayısını gitgide artırıyor. Şimdi de Curiosity, bilim adamları tarafından suya sahip olduğu iddia edilen Mars’ta bir göl kalıntısı keşfetti. İşte Mars göl kalıntısı hakkında detaylar.

Keşfedilen yüzeyin göl kalıntısı olduğunu en çok belli eden unsurlardan biri de kil yoğunluklu bir yapıya sahip olması oldu.

Su, kilin oluşmasına katkıda bulunan maddelerden biri. Genelde kil olan yerler, zamanında bol miktarda su olduğuna işaret eder. Bu yüzden Mars‘ta bir zamanlar su ve yaşamın olduğu öngörülüyor. Tabii, bu konu hakkında şimdilik kesin konuşmak pek de doğru olmaz.

Şu ana kadar Mars hakkında ortaya çıkanlar, Mars‘ın yaşam için oldukça uygun bir yer olduğunu gösteriyor. Ancak, birçok bulguya rağmen Mars’ta henüz canlı bir yaşam örneğine rastlanmış değil.

Mars yüzeyindeki çalışmalar her geçen gün artıyor. Ayrıca araştırmaların sonuçlandığını da rahatlıkla görebiliyoruz. Bilim adamlar, bu su bulgularından sonra daha detaylı bir şekilde çalışacaklardır. Bu çalışmaların sonucunda Mars’ta daha ilginç keşifler yapılacağı neredeyse kesin.

www.yenicag.info

168