Medet Guliyev ordudaki casuslar hakkında konuştu: "Azerbaycan'a yönelik büyük tehditler var"  

“Baş Savcılık, İçişleri Bakanlığı ve Devlet Güvenlik Hizmeti tarafından casus ağının ifşasıyla ilgili bildiri hazırlandı. Azerbaycan’ın içinde hiçbir tehlike yok, halk Sayın Cumhurbaşkanı’nın yanında. Cumhurbaşkanı’ysa onu seven halka güveniyor. Ancak Azerbaycan birçok devletlerin, siyasi kurumların ilgi odağında. Şüphesiz, Azerbaycan’a yönelik dışarıdan büyük tehditler var.”

APA haber ajansının haberine göre, bu sözleri Devlet Güvenlik Hizmeti’nin Başkanı Medet Guliyev söyledi.

Onun sözlerine göre, Azerbaycan çok tehlikeli bir stratejik noktada- Batı’yla Doğu’nun birleştiği yerde bulunuyor:

“Dış güçler tarafından Azerbaycan’a yönelik büyük tehditler mevcut. Bu tehlikeyi Azerbaycan Savunma Bakanlığı zamanında belirlemiştir, şu andaysa soruşturma devam ediyor. Cumhurbaşkanı bu konuyu bizzat Baş Savcı Zakir Garalov’la görüşmüş ve emrlerini vermiştir. Sadece onlar üç beş günün casusu değil. Bu hain ağ 1988-1990’lı yıllardan meydana gelmiştir. Savunma Bakanlığı ve Cumhurbaşkanı’nın zamanında verdiği emrler sayesinde, bu ihanet gün yüzüne çıkmıştır. Mahkeme meseleye hukuki notunu verecektir.”

Bu yıl 7 Mayıs tarihinde Baş Savcılık, Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Devlet Güvenlik Hizmeti’nin ortaklaşa yayınladığı bildiride Ermenistan silahlı güçlerinin istihbaratı ve özel timleri tarafından Terter ili yönündeki mevzilerimize geniş çaplı sabotaj planlandığı belirtilmişdi. Bilgiye göre, bu sabotaj planının gerçekleştirilmesinde bir grup asker ve sivil vatandaşın da rolü olmuştur. Onlar Azerbaycan’ın egemenliği, toprak bütünlüğü, devlet güvenliği ve savunma gücüne büyük hasar verecek düzeyde askeri sır olarak bilinen bilgileri düşman tarafına ulaştırmıştır. Bu hainler işbirliğinin karşılığında maddi çıkarlar elde etmiştir.”

Toplanan delillerle devlete ihanet suçundan 3 Mayıs’ta soruşturma başlatılmıştır. Alınan önlemler sayesinde Bakü kentinin farklı yönlerinde yapılması planlanan terör suçlarının önüne geçilmiş, gözaltına alınan hainler hapis cezasına çarptırılmıştır.

Tr.Yeniçağ.Az

www.yenicag.info

807