Merkel, Erdoğan’dan İncirlik için yanıt bekliyor

NATO liderler zirvesinde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşen Almanya Başbakanı Angela Merkel’in, İncirlik krizinde tavrını net şekilde ortaya koyduğu ve Türkiye’nin tutumuna göre hareket edeceklerini belirttiği açıklandı.

Deutsche Welle’nin haberine göre, Brüksel’deki NATO liderler zirvesinde bir araya gelen Merkel ve Erdoğan’ın görüşmesinin ayrıntısına yönelik açıklama Alman Hükümet Sözcü Yardımcısı Georg Streiter tarafından yapıldı.

‘YARAYIP YARAMADIĞINI BEKLEYİP GÖRECEĞİZ’

Olağan haftalık basın toplantısında konuşan sözcü yardımcısı, “Başbakan (Merkel) görüşmede net bir şekilde ifade etti. Şimdi işe yarayıp yaramadığını bekleyip, göreceğiz” şeklinde konuştu.

Reuters’ın haberine göre, Erdoğan ise Merkel ile yaptığı görüşmede, Alman vekillerin İncirlik Üssü’nü ziyaret edebilmeleri konusunda net bir ifade kullanmadı.

MERKEL REST ÇEKMİŞTİ

Merkel, perşembe günkü görüşme öncesinde yaptığı açıklamada, “Parlamento ordusuna sahip olduğumuz için askerlerimizin Alman federal meclis üyeleri tarafından ziyaret edilmesi şart” diyerek, aksi durumda İncirlik’ten çekilmeleri gerektiğini ifade etmişti.

Zirve sonrası Alman hükümeti tarafından görüşmenin ayrıntılarına yönelik detay paylaşılmamıştı.

İNCİRLİK ÜSSÜ’NE ALTERNATİF ARAYIŞLAR

Alman Savunma Bakanlığı, bir süredir IŞİD’e karşı mücadele kapsamında Tornado keşif uçaklarıyla koalisyon güçlerine destek veren İncirlik’teki yaklaşık 250 Alman askerin taşınacağı üs alternatiflerini değerlendiriyor.

Savunma Bakanlığı’ndan bir sözcü, bu alternatiflerle ilgili ‘olumlu sonuçlar olduğunu’ belirterek, İncirlik’ten çekilme kararı alınması durumunda ‘belirli bir gecikmeyle de olsa’ Ürdün’deki bir üsten de keşif uçuşlarının yapılmasının mümkün olduğunu söyledi. Sözcünün verdiği bilgiye göre, askerlerin yeni bir üsse taşınması en az iki ay sürecek.

kaynak: Sputnik

Yenicag.Info

www.yenicag.info

531