“Milli Meclis'in Lavrov'un açıklamalarına cevap vermesi gerekiyor" - Tahir Aliyev

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Moskova’da düzenlediği basın toplantısında Dağlık Karabağ bölgesinde herhangi askeri operasyonların yapılmasını Azerbaycan’ın iç meselesi olmadığını söyledi. Rusya Dışişleri yöneticisinin böyle bir açıklama yapması Azerbaycan’da hoş karşılanmadı.

Konuyla ilgili Yeniçağ.Az‘a konuşan eski İçişleri Bakanı, Azerbaycan Cumhuriyeti Savunma Konseyi üyesi, General Tahir Aliyev bunları söyledi:

“Rusya Dışişleri Bakanın bu açıklaması kabul edilemez. Tüm uluslararası kurumlar, ülkeler Yukarı Karabağ’ı Azerbaycan’ın bir parçası olarak tanıyor ve devletimizin toprak bütünlüğünün sağlanmasını destekliyor.”

“Bence, bu konuda Cumhurbaşkanlığı Dış İlişkiler Şube Müdürü Novruz Memmedov, Dışişleri Bakanlığı açıkça kendi tutumunu ortaya koymalılar. Aynı zamanda Ulusal Meclis yönetimi de Lavrov’un açıklamalarına cevap vermeli. Azerbaycan’ın kendi toprağı olan Yukarı Karabağ’ın işgalden kurtarılması nasıl bizim iç işimiz olmayabilir? Bu konuda herkesin somut tutum sergilemesi gerekiyor ”

T.Aliyev Ermenilerin işgal politikasının bugün de devam ettiğini söyledi:

“Laçın bölgesinde Suriyeli Ermeniler için kasaba, Kelbecer’de su elektrik santrali inşa ediliyor. Ardından, bu günlerde sözde Dağlık Karabağ’ın Neşeli ve Hazır Cevaplar Kulübü (KVN) Soçi’ye davet ediliyor. Tüm bunlar Azerbaycan’a karşı atılan adımlar değil mi? Gerçekler şu ki Yukarı Karabağ sorununun çözümü kesin olarak Azerbaycan’ın iç meselesidir. Hiçbir devlet bu konuda taraf tutmamalıdır ”

Tr.Yeniçağ.Az

www.yenicag.info

633