"Moskova, Erdoğan`ı kızdırmasa iyi olur" - Rus uzman

“Esat`ın atmış olduğu adımlar Türkiye ve Rusya arasında olası gerginlik riskini artırıyor”

Bu sözleri Yenicag.ru`ya açıklamasında İdlib`de yaşanan gerginliği değerlendiren Orta Doğu uzmanı Sergey Balmasov söyledi.

Balmasov`un sözlerine göre, Esat`ın kaybettiği topraklarını geri almak için atacağı olası adımlar başarısızlıkla sonuçlanacak:

“Esat, Suriye`nin toprak bütünlüğünü geri kazanmak istiyor. Burada şaşıracak bir şey yok. Fakat bölge nüfusunu yönetmeğin zor olduğunu da tarih göstermiştir. 1980`de yaşanan olaylar bunu ıspatlıyor. İnsanların çoğunluğu dindar, çok sayıda Türkmenler yaşıyor ve onlar kime yöneldiklerini biliyorlar.

Sergey Balmasov

İdlib, Esat`a karşı ilk ayaklanan eyaletlerden biriydi. Tüm bu ayaklanma ve itirazların Esat güçlerinin aşırı zor kullanması, insanları katletmesi ile daha da arttığını söylemeliyiz.

Esat`ın kaybettiği toprakları geri almak için bir operasyon başlattığını varsayalım. Peki bundan sonra ne olacak? Birinci olarak şunu belirtmeliyim ki, bölgenin jeolojik yapısı onun karşısında bir engel teşkil ediyor ve Esat`ın faaliyetini kısıtlayan bu engel itirazcıların işine geliyor. Bundan başka böyle bir şeyin gerçekleştirilmesi için yüklü miktarda para gerekli.”

Rus uzman, Moskova`nın burada temkinli davranmasının daha iyi olacağını vurguladı:

“Esat`ın atmış olduğu adımlar Türkiye ve Rusya arasında olası gerginlik riskini artırıyor. Moskova için durumu sabitleştimek ve Erdoğan`ı sinirlendirmemek daha iyi olur. Bunu yapmak zor ama yapmalıyız.

Erdoğan, Esat`ın dişlerini tökebilir ve bu da barış için bir tehdit oluşturuyor. Her şey tarafların savaşa nasıl yaklaştıklarından asılı.”

Çeviri: Agil Bekir

www.yenicag.info

691