Münir Özkul’a son veda

Yeni Çağ Haber Türkiye muhabirinin verdiği bilgiye göre; Türk tiyatrosunun ve sinemasının ünlü oyuncusu Münir Özkul İstanbul’daki Bakırköy mezarlığında toprağa verildi.

93 yaşlı Özkul yıllar süren hastalık sonrası 5 Ocak’ta hayata gözlerini yummuştu. Münir Özkul için uzun yıllar görev yaptığı Muhsin Ertuğrul sahnesinde tören düzenlendi. Törende konuşan Münir Özkul’un kızı Güner Özkul babasının hastalığı sırasında gösterdiği yakın ilgiden dolayı Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’a şükranlarını sundu.

Münir Özkul için Teşvikiye camisinde kılınan öğle namazını müteakipen cenaze namazı kılındı. Kültür Bakanı Numan Kurtulmuş, TBMM Başkan Vekili Akif Hamzaçebi,siyaset ve sanat dünyasının bir çok ünlü isminin katıldığı cenaze namazına Meclis Başkanı İsmail Kahraman ve Başbakan Binali Yıldırım birer çelenk gönderdiler. Kılınan cenaze namazından sonra Münir Özkul’un cenazesi Bakırköy mezarlığında toprağa verildi.

Münir Özkul 1925 yılında İstanbul’da doğdu. Lise yıllarında amatör tiyatro oyunlarında boy göstermeye başlayan Özkul daha sonra İstanbul Üniversitesi’ne öğrenci olarak kaydını yaptırdı. 1950’li yılların başlarından sinema oyunculuğuna da başlayan Münir Özkul paralel olarak yürüttüğü tiyatro oyunculuğunu 1968 yılında İsmail Dümbüllü’nün Kavuk tiyatrosunu devaralarak taçlandırdı. Özkul 1989 yılında tiyatroyu Ferhan Şensoy’a devretti. 1970’li yıllarda Rıfat Ilgaz’ın aynı isimli eserine uyarlanan Hababam Sınıfı filminde oynadığı Mahmut Hoca karakteri ve aynı yılda Bizim Aile filminde canlandırdığı Yaşar usta karakteriyle Münir Özkul Türk seyircisinin gönlünü fethetti. 1999 yılında Devlet Sanatçısı ünvanına layık görülen Münir Özkul o tarihten sonra sinema ve tiyatroda pek boy göstermedi.

Uzun süreden beri yatalak hastası olan Münir Özkul’un daha önce birkaç kez ölüm haberi çıkmıştı. Özkul’un ölümü üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım birer mesaj yayınlayarak ünlü sanatçının ailesine başsağlığı dileğinde bulundular.

www.yenicag.info

697