MÜSİAD Bakü`de iftar programı düzenledi

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneğinin (MÜSİAD) Azerbaycan şubesi, Bakü’de iftar programı düzenledi.

 

22 Mayıs tarihinde MÜSİAD Azerbaycan şubesi Bakü`de Fairmont Baku Flame Towers`da iftar programı düzenledi.

Kur’an-i Kerim tilaveti ve Ezanın okunmasıyla başlayan iftara, Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral, Askeri Ataşe Tuğgeneral İsmail Hakkı Köseali, KKTC Bakü Temsilcisi Ufuk Turganer, Millet vekili Ganire Paşayeva, TÜİB başkanı Hüseyin Büyükfırat ve Azerbaycan’da çalışan diğer iş adamları, Türk kurumlarının temsilcileri ve davetliler katıldı.

Programa uygun olarak Ramazan ayının önemine dikkat çeken ve Osmanlı dönemi Ramazan adetlerinden bahs eden kısa film izlendikten sonra MÜSİAD Azerbaycan şubesi başkanı Abdurrahman Uzun iftar davetini kabul ederek gelen her kese teşekkürünü bildirdi ve Ramazan ayıın paylaşma ayı olduğunu vurguladı.

MÜSİAD`ın faaliyetine de değinen Uzun, MÜSİAD’ın dünyada 224 noktada temsil edilen, 11 bini aşan üyeye sahip uluslararası bir sivil toplum kuruluşu olduğunu bildirdi. Ticaretin artık eskisi gibi olmayacağını, bundan sonra korumacı politikaların arttığı, gümrük duvarlarının kalınlaştığı global ekonomi dönemine girdiklerini ifade eden Uzun Azerbaycan devletinin yatırımcılar için iyi olanaklar sağladığını, Azerbaycan ve Türkiye’nin daha da gelişmesi için çalışmaya devam edeceklerini de belirtti.

 

Türkiye`nin bakü Büyükelçisi Erkan Özoral, Müsiad`a insanları iftar sofrası etrafında bir araya getirdiğinden dolayı teşekkür ederek Ramazanın birlik ve beraberlik ayı olduğunu vurguladı ve ülkedeki tüm Türk iş adamları kuruluşlarına birlikte hareket etme çağrısında bulundu:

“Demin bana Azerbaycan`daki hangi Türk kurumunun güçlü olduğunu sordular. Bense “Hiçbiri” dedim. Çünkü ortada birlik ve beraberlik yok ise o zaman güç de yoktur.”

MÜSİAD’ın Gobustan ilindeki Türk Şehitliğini tamir ettirdiğini ve Bakü’de iftar çadırı kurduğunu hatırlatan Özoral, bu işlerin manevi değerinin çok büyük olduğunu vurguladı.

Daha sonra iftarın düzenlenmesinde MÜSİAD`a yardımçı olan şirketlere plaketler takdim edildi.

Agil Bekir

www.yenicag.info

175