Orta Doğu uzmanı: Mattis hâlâ 1 Mart tezkeresinin intikamını almaya çalışıyor

Bölgeyi içinden okuyan Habertürk ve CNN Türk kanallarının yorumcusu Nevzat Çiçek, Zeytin Dalı Harekatı’nın 17. gününde Yeni Çağ Azerbaycan‘a durum değerlendirmesi yaptı:

Nevzat Çiçek

“Türkiye tüm detayları dikkate alarak düzenlediği Zeytin Dalı Harekatı’nı başarıyla sonuçlandıracaktır. Afrin’den Menbiç’e uzanacak olan operasyon, ABD’nin Orta Doğu’da el kolunu ciddi anlamda bağlayacaktır. ABD’nin Türkiye’ye olan husumeti Ak Parti iktidarının ilk aylarında başlamıştır. O dönemde Irak’ı işgal etmeye hazırlanan ABD Kuvvetlerinin Komutanı ve Donald Trump’ın Savunma Bakanı Mattis hala 1 Mart 2003’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden geri çevrilen tezkereyi unutamayarak, bir nevi onun intikamını bizden almaya çalışıyor.

Türkiye’nin kararlı adımları sonucunda ABD Soçi Zirvesi ve diğer önemli siyasi süreçlerin dışında kaldı. Tüm bunlar Afrin Operasyonu sonrasındaki süreçlerde de Ankara’nın elini güçlendirecek etkenler. ABD, ikili antlaşmalarımız ve NATO’daki ortaklığımız çerçevesinde müttefikliğin gerektirdiği adımları atmazsa, Türkiye de kendi elindeki kozları sonuna kadar kullanmakta tereddüt etmeyecektir.”

www.yenicag.info

983