Orta Doğu’nun düşman kardeşlerini ölüm bir araya getirdi

Almanya’da salı günü hayatını kaybeden Irak eski Cumhurbaşkanı Celal Talabani’nin naaşı Süleymaniye’ye getirildi. Talabani’ye Süleymaniye havaalanında resmi cenaze töreni düzenlendi. Celal Talabani’nin naaşının resmi karşılamasında 21 pare top atışı yapıldı.

BARZANİ ÇELENK BIRAKTI

IKBY Başkanı Mesud Barzani, Başbakan Neçirvan Barzani ve Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum da, KYB lideri ve eski Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani’nin cenaze törenine katıldı.

Öte yandan Mesud Barzani, Talabani’nin Naaşına çelenk bıraktı. Bilindiği üzere iki lider siyasi fikirleri konusunda birçok kez ayrışmaya düşmüş çatışma noktasına gelmişti.

ORTA DOĞU’NUN DÜŞMAN KARDEŞLERİ

Talabani Irak’taki Kürt siyasi hareketi içerisinde sol – sosyalist bloğun önemli isimlerinden. Barzani ise muhafazakar kanadın tartışmasız tek lideri. Talabani İran’a yakın politikaları savunurken, Barzani Türkiye’yle daha samimi ilişkilerden yana.

TALABANİ SEKÜLER, BARZANİ DİNDAR

Talabani yumuşak üslubu ve müzakereci tavrıyla Kürt siyasetinde “güvercin” olarak tanımlanıyordu, Barzani ise daha keskin ve sert söylemleriyle “şahin” sınıfına giriyor.

AMERİKA’NIN BAĞDAT BÜYÜKELÇİSİ DE ORADA

Cenaze törenine, Amerika’nın Bağdat Büyükelçisi, Ürdün Kralı’nın temsilcisi, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’in yanı sıra, çok sayıda yabancı siyasetçi ve diplomat da katıldı.

SALI GÜNÜ HAYATINI KAYBETMİŞTİ

Irak’ın 6. Cumhurbaşkanı 83 yaşındaki Celal Talabani 18 Aralık 2012 tarihinde felç geçirmişti. Talabani tedavi için gittiği Almanya’nın başkenti Berlin’de Salı günü hayatını kaybetti.

www.yenicag.info

834