Poroşenko: "AB, Rusya’ya yaptırımları uzatacak"  

Ukrayna Devlet Başkanı Pyotr Poroşenko, Donbass’taki durumun çözümüne yönelik Minsk anlaşmalarının yerine getirilmemesi durumunda Avrupa Birliği’nin (AB) Rusya’ya uyguladığı yaptırımların ‘büyük bir olasılık payıyla’ uzatılacağını açıkladı.

Ukrayna Devlet Başkanı Pyotr Poroşenko, Almanya Şansölyesi Angela Merkel ile Berlin’de gerçekleştirdiği görüşmenin ardından yaptığı basın açıklamasında, “Eğer Minsk anlaşmaları yerine getirilmezse AB yaptırımların büyük bir olasılıkla uzatılacağı konusunda anlaştık. Bu görüşmenin G7 zirvesi öncesinde yapılmış olması çok önemli, zira Ukrayna konusu Sicilya’da da gündemin en üstlerinde bulunacak, bu konu ayrıc G20 zirvesinde de görüşülecek” diye konuştu.
Görüşmenin önemli bir kısmının Minsk anlaşmalarının hayata geçirilmesine yönelik eylem koordinasyonuna ayrıldığını söyleyen Poroşenko, “Rusya’nın Minsk anlaşmalarını yerine getirmediği belirlendi ve biz, Rusya’yı görüşme masasına oturmaya ve öncelikle güvenlik konusunda verdikleri sözleri yerine getirmeye motive edecek bir senaryo geliştirmeliyiz” ifadelerini kullandı.

Yenicag.Info

www.yenicag.info

303