Putin-Erdoğan-Ruhani üçlüsü İdlib`in geleceğini tartışıyor: Türkiye saldırıya onay verecek mi?  

Rusya, Türkiye ve İran Cumhurbaşkanları bugün Tahran`da düzenlenen görüşmede Suriye`nin geleceği üzerine önemli kararlar alacak.

Yeni Çağ Azerbaycan`ın haberine göre, Vladimir Putin (Rusya), Recep Tayyip Erdoğan (Türkiye) ve Hasan Ruhani`nin (İran) Tahran görüşmesinde Suriye`nin İdlib bölgesinin geleceğiyle ilgili karar anı görüşmenin en dramatik kısmı olacak.

Bilindiği üzere, Rusya, İran ve Beşar Esad güçleri Suriye muhalefetinin kontrolü altındaki İdlib bölgesine saldırı düzenlemeye hazırlanıyor, Türkiye`yse bu durumu kabul etmiyor.

Artık iki haftadan beri Esad geçlerinin her an Fırat`ın batısında bulunan İdlib`e saldırı düzenleyebileceğiyle ilgili haberler konuşuluyor. Bu operasyonun başlamamasının en temel nedeniyse Türkiye`nin operasyona karşı çıkması.

İdlib, Suriye`nin kuzey batısında Türkiye`yle sınırda bulunuyor. Rusya, Türkiye ve İran arasında 2017 Eylül ayında elde edilmiş mutabakata göre İdlib Suriyenin Esad karşıtlarının aileleriyle birlikte yaşayabileceği 4 bölgeden biri ilan edilmişti ve bu bölgede güvenliğin tek garantörü Ankara olarak belirlenmişti.

İç savaşın en başından muhalefetin kontrolü altına geçen İdlib`den farklı olarak diğer 3 bölge Esad güçleri tarafından ele geçirilmiş durumda.

Türkiye`nin yanı sıra Batı ülkeleri de İdlib`e saldırı planına karşı çıkıyorlar. Onlar başlayacak kanlı çatışmaların bölgede insani felakete neden olacağını söylüyorlar.

www.yenicag.info

485