Putin: Savaşa hazırlanın!  

Çarşamba günü Soçi’de yapılan bir konferasyonda konuşan Putin savaş sinyalleri verdi. Rus iş dünyasına ve Rus kuvvetlerine seslenen Putin “ordumuz ve donanmamız en iyi silahlara sahip olmalı, rakiplerimizi geçmeliyiz” dedi. Soçi’de İran, Türkiye ve Rusya ortaklığında Suriye meselesine diplomatik çözümlerin arandığı bir haftada Putin’in “savaşa hazırlık talimatı” vermesi kafa karıştırdı, söylemin hedefindeki “rakiplerin” adı açıklanmadı ancak son haftalarda yaşanan siyasi atışmalar “hedefi” açığa çıkarıyor…

Soçi’de Çarşamba günü Türkiye, İran ve Rusya arasında üçlü bir zirve gerçekleştirildi. Suriye konusunda önemli meselelerde konsensus sağlanan görüşmelerde Ruhani, Erdoğan ve Putin basına olumlu mesajlar verdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “Suriye’de çatışma döneminin bitmek üzere olduğunu” belirterek önümüzdeki dönemde uzun süreli “yeniden yapılanma” sürecine girileceğini söyledi. Suriye’nin çöküşünün önlenmesinde Rusya, Türkiye ve İran’ın büyük çabaları olduğunu belirten Putin “bölgenin terörizmin elinden kurtulmasında ve insani felaketlerin önlenmesinde” bu üç ülkenin ortaklaşa gösterdiği mücadelenin sonuç verdiğini söyledi.

Ancak Putin, savaşın ve çatışmanın bittiğini vurguladığı bu buluşma sonrasında Soçi’de katıldığı konferansta “savaşa hazırlanın” talimatı verdi.

Independent’ın haberine göre bu konferansta Putin, Rus ekonomisinin askeri üretim harcamalarını arttırması gerektiğini ve yeni askeri yatırımlara odaklanması gerektiğini vurguladı.

“Eğer kazanmak istiyorsak, daha iyi olmalıyız” diyen Putin, Rusya’nın batı ülkelerinin askeri kapasitelerini geçmek zorunda olduğunu vurguladı.

www.yenicag.info

1.1 K