Putin, Trump ve Şi Cinping`den Mirziyoyev`e Bağımsızlık Günü telefonu

Özbekistan`ın bağımsızlığının 28. yıldönümü nedeniyle ABD, Rusya ve Çin Devlet başkanları Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev`e tebrik telefonu ettiler.

Özbekistan Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi`nin haberine göre, Putin, Trump ve Şi Cinping`le telefonda görüşen Mirziyoyev`e, devlet başkanları içten tebriklerini ileterek tüm Özbekistan halkının Bağımsızlık Günü`nü kutladılar.

Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Şi Cinping Özbekistan ve Çin arasındaki ilişkileri yüksek değerlendirerek “Bir mekan, bir yol” projesinde iki ülke ve halk arasındaki dostluk ilişkilerinin ve stratejik ortaklığın karşılıklı şekilde ilerletilmesi için sizinle çalışmaya hazırız” diye belirtti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tebrikinde Özbekistan`ın dünya ülkeleri sırasında yerini aldığını vurguladı.

Putin, Özbekistan ve Rusya arasındaki ilişkilere dikkat çekerek, “Bundan sonra da halkalrımızın refahı ve Orta Asya`da huzurun sağlanması açısından işbirliğimizi daha da ilerleteceğiz” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump ta Özbekistan`ın Bağımsızlık günü`nü kutlayan liderler arasında yer aldı.

Trump konuşmasında, “Sizinle Beyaz Saray`daki görüşümüzü hatırlayarak ülkelerimiz arasında son yıllarda sağlamlaşan ikili ilişkilere ve sizin Özbekistan halkına hizmet eden şeffaf ve sorumlu kuruluşlar oluşturmanıza yüksek değer veriyorum” ifadelerini kullandı.

Şunu belirtelim ki, 1 Eylül Özbekistan`da Bağımsızlık Günü olarak kutlanılıyor. Bu yıl Özbekistan`ın Bağımsızlığının 28. yıldönümü kutlanacak.

Agil Bekir

www.yenicag.info

321