‘Putin ve Trump, ikili ilişkilerdeki mevcut çıkmaza son verdi’

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve ABD Başkanı Donald Trump’ın dünkü telefon görüşmesini değerlendiren Rus siyaset uzmanı Dmitriy Badovskiy, iki liderin Rusya-ABD ilişkilerindeki mevcut çıkmaza son verdiğini ve yeni bir ton belirlediğini ifade etti.

Sputnik’e konuşan Badovskiy, Trump Beyaz Saray’a çıktıktan sonra iki lider arasında yapılan ilk görüşmenin ikili ilişkilerdeki mevcut zorlukları ortadan kaldırmaya yardımcı olacağını belirtti.

Badovskiy, görüşmeye ilişkin resmi açıklamaların da ilişkileri önceki Başkan Barack Obama dönemindeki kötü durumdan çıkarma arzusunu gösterdiğini vurguladı.

​’YENİ DÖNEMDE İKİ ÜLKENİN ÇIKARLARI DA GÖZETİLMELİ’

Rusya Federasyon Konseyi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Konstantin Kosaçev de görüşmenin ardından iyimser bir tablo çizdi.

Sputnik’e demecinde “Dünkü görüşmenin Rusya-ABD diyalogundaki içeriği ve anlamı yeniden canlandırması bekleniyordu ve bu gerçek oldu. İki lider, karşılıklı çıkarları kapsayan hemen her konuya değindi” diyen Kosaçev, yeni bir döneme girilirken sadece Rusya’nın değil, her iki ülkenin çıkarlarının da gözetilmesini umduğunu kaydetti.

‘SURİYE’DE GENİŞ KAPSAMLI TERÖRLE MÜCADELE KOALİSYONU KURULABİLİR’

Duma Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Leonid Slutskiy ise Moskova ve Washington’un uluslararası terörle mücadele konusuna ağırlık vermesi gerektiğini söyledi.

Slutskiy, bu sayede Suriye’de geniş kapsamlı bir terörle mücadele koalisyonu kurulabileceğinin altını çizdi.

​Putin ve Trump arasındaki telefon görüşmesinin ardından açıklama yapan Kremlin, iki liderin Suriye’de IŞİD’e karşı mücadele için ‘gerçek bir koordinasyon’ kurulması kararı aldıklarını belirtmişti.

kaynak: Sputnik

Tr.Yeniçağ.Az

www.yenicag.info

389