Putin’in Erdoğan görüşmesinde taktığı kırmızı kravatın sırrı

Rusya Devlet Başkanı Putin’in Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’la Soçi’de yaptığı görüşme değerlendiren Rus gazeteci Andrey Norkin, Putin’in 2 Mayıs’ta Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüşmesinden farklı olarak Erdoğan’la görüşmesinde kırmızı kravat taktığına işaret etti.

Rus televizyon kanalı NTV’nin Mesto Vstreçi (Buluşma Yeri) isimli programında, sunucu Andrey Norkin, Rusya Devlet Başkanı Putin’in Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’la Soçi’de yaptığı görüşmeyi değerlendirdi. Programda Soçi zirvesini iki liderin görüşmesi görüntüleri eşliğinde yorumlayan Norkin, “Evet, Putin gülümsüyor. Kravatı da farklı… Her ikisi de rahat. Putin ve Erdoğan gergin değil. Gerçekten de koltukta rahat oturuyor Erdoğan. Dünkü Merkel-Putin görüşmesinden farklı bir manzara” değerlendirmesinde bulundu.

‘PUTİN ÖNEMLİ TÖRENLER İÇİN KIRMIZI KRAVAT TERCİH EDİYOR’

Sputnik’in derlediği araştırmalara göre, Putin ‘siyah takım, beyaz gömlek ve kırmızı kravat’ stilini daha çok seviyor. Rus ‘Superomsk.ru’ adlı bir sitenin haberine göre, Putin bir çok önemli tören için kırmızı renkli kravatını tercih ediyor. Hatta geçtiğimiz Eylül ayında iktidar Birleşik Rusya Partisi Omsk bölge üyeleri de Putin’i örnek alarak bir yerel forumda kırmızı kravat takmayı tercih etmişti.

‘KIRMIZI KRAVAT, İKTİDAR VE GÜCÜ SEMBOLİZE EDİYOR’

Habere göre, Putin geleneksel olarak Rusya halkına 31 Aralık Yılbaşı Bayramı kutlamalarında da ekranlara kırmızı kravatıyla çıkıyor. İmaj uzmanı ve stil danışmanı Olga Lisina’ya göre, kırmızı renkli kravat, iktidar ve gücü, liderin çaba ve hırsını sembolize ediyor.

Rus Mir24 tv kanalı da Rusya liderinin yerli ve yabancı gazeteçiler için her yıl düzenlediği Büyük Basın Toplantısı’nda çoğu zaman kırmızı kravatını tercih ettiğini vurguladı. Kanalının yorumuna göre, kırmızı renki seçen liderler, danayıklı, doğru, neşeli, açık sözlü ve iyi bir yöneticiliğiyle her zaman bilinen isimler.


‘PUTİN KENDİNDEN EMİN BİR LİDER, KIRMIZI RENGİN SIRRI DA BU’

Psikoloji uzmanı Yuliya Kisyutkina ise olayı şöyle yorumluyor: “Putin’in kravat tercihi şunu ortaya koyuyor: Putin tamamıyla kendinden emin olan bir lider. Israr ederek kendi amaçlarına ulaşmasını gösteren bir husus.”

Moskovskiy Komsomolets gazetesi, Putin’in genelde Paskalya günü Moskova’da Kurtarısı İsa Kilisesi’nde bayram törenine kırmızı kravatını tercih ettiğine dikkat çekti.

‘PUTİN 5 YILDA 11 ÖNEMLİ ETKİNLİK İÇİN KIRMIZI KRAVATINI TAKTI’

Rusposters.ru adlı bir sitenin ‘Dünyanın en nüfuzlu lideri’ başlıklı araştırmasında 2012 yılından bu yana Putin’in önemli tören ve etkinliklerde en fazla kırmızı kravat taktığına dikkat çekti. Bu istatistik rakamlara göre, 5 yılda Putin 3-4 tören için siyah, mavi ve diğer renkli kravatlarını takarken, 11 önemli etkinlik için kırmızı kravatını tercih etmiş.


‘KIRMIZI KRAVATIYLA PUTİN, GENÇ VE DİNAMİK GÖRÜNÜYOR’

Ria Novosti ajansı da 7 Mayıs 2012 Devlet Başkanlığı yemin töreninde Putin’in kırmızı kravat taktığını önemle vurguladı.

Sırbistan’ın Jagodina kentindeki balmumu müzesinde de Rusya Devlet Başkanı Putin’in heykeli için kırmızı kravat tercih edildi.

BFM radyosu da, Putin için kırmızı renkli kravatın önemli bir tercih olduğunu belirtti. Rus tazarımcı, stil uzmanı Vlad Lisovets de, Putin’in kırmızı renkli kravatıyla daha genç ve dinamik imajı verdiğini vurguladı.

Tr.Yeniçağ.Az

www.yenicag.info

285