Rusya Suriye`de Türkiye ile yüzyüze gelecek- Rus uzman

“Moskova, Suriye`nin geleceyine yönelik tutumundan geri çekilmeyi düşünmeyen Türkiye ile yüzyüze gelmek zorunda kalacak.”

İgor Pankratenko

Bu fikirleri Yenicag.ru`ya açıklamasında Rusya`nın Suriye`deki sonraki adımlarını ve Moskova`nın Venezuela krizindeki katılımının mümkün sonuçlarını değerlendiren Rusya`lı siyasi bilimci İgor Pankratenko bildirmiş.

Onun sözlerine göre, Rusya, Suriye`de taktik açıdan baktığımızda zafer kazansa da, savaşı kaybetmiş: “Suriye seferi” Rusya`ya hayırdan çox zarar getirdi. Karşıda Rusya, kendinin “mevcutluk sınırları” için çok ciddi düşmanlarla mücadele etmeli olacak.

Evvela, Moskova`nın karşısında zor bir görev- Tahran`ın Suriye`deki katılımını sınırlamak görevi duruyor. Çünkü Suriye`nin geleceyine bakış açısında Rusya`yla İran`ın görüşleri bir birinden çok farklı ve bu sorunun çözümü imkansız gibi görünüyor. Ama şunu da söyleyelim ki, Suriye`nin hakim elitinde İranyönümlü grupların pozisyonu yeterince güçlü.

İkincisi, Moskova, Suriye`nin geleceyine yönelik tutumundan geri çekilmeyi düşünmeyen Türkiye ile yüzyüze gelmek zorunda kalacak. Rusya için “yerli Suriye özelliyi” Türkiye açısından milli güvenlik sorunudur.

Üçüncüsü. Suriye`de şimdiki sakinliyin korunmasının Rusya ve İran`ın desteyi ile Esat gözetimine geçmiş arazilerin ekonomik onarımından asılı olduğunu biliyoruz. Bunun içinse hatta “bütçe şeçeneği” ile hesap yapsak yüz milyarlarla dolar para gerekiyor.

ABD ve müttefiklerinin bu sürece dahil olmak gibi bir niyetleri yok. ABD, zaten Esat hakimiyette olduğu sürece Suriye`nin onarımına para harcamayacağını bildirmişti. Peki bu sorun nasıl çözülecek? Rusya bütçesinden para ayırmak mı? Onun böyle bir imkanı var mı ki? Rusya`nın Suriye`de taktik açıdan zafer çaldığını, savaşı kaybettiğini ek 10 maddede de gösterebiliriz.

Bu fikirleri Rusya`nın Venezuela`daki faaliyetine de ait edebiliriz. Rusya için Latin Amerikası “ithalde de, ihraçta da aynı şey”. Yani orada merakların kesişmesi söz konusu değil. Sadece ABD “arka bahçesi”nde kimin söz sahibi olduğunu dünyaya gösteriyor. Rusya`ysa bu adımı protesto ediyor ve geri dönüp dönmeyeceğini bilmeden oraya yatırım yapıyor. Anlayacağınız, benim ülkem kendinin zaten büyük olmayan dış siyaset potansielini göğe savuruyor.”.

Haber: Kafkas Ömerov

Çeviri: Agil Bekir

www.yenicag.info

345