Rusya: "Türkiye ile ortak 4++ nesil savaş uçağı üretimi gündemde"

Rusya’nın federal askeri-teknik işbirliği servisi FSVTS’nin direktörü Dmitriy Şugayev, Türkiye’yle Rus savaş uçakları Su-35 ve Su-57’nin teslimatına ilişkin görüşme yürütmekte olduklarını söyledi.

Başkent Moskova’nın hemen dışında yer alan Jukovskiy şehrinde düzenlenen MAKS-2019 Fuarı’nda Rus lider Putin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya’nın beşinci nesil savaş uçağı Su-57’yi inceledi. Komsomolskaya Pravda muhabiri Dmitriy Smirnov’un aktardığına göre böylelikle ‘Erdoğan, bir Su-57 uçağının kokpitine göz gezdiren ilk yabancı lider oldu.’

Türkiye’nin Rus yapımı Su-35 ya da Su-57 savaş uçakları satın alması ihtimali hakkındaki bir soru karşısında şunları söyledi:
“Türk meslektaşımla (Türkiye Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir) görüşmelerim olacak. Ele alacağımız hususlardan birisi S-400 teslimatı. Ardından Su-35 ve Su-57 teslimatı ihtimali üstünde konuşmakla sürdüreceğiz görüşmemizi, zira Türkiye’nin önemli bir ilgisi söz konusu.”

Şugayev şöyle devam etti: “Ancak kontrat imzalamaya yönelik görüşmeler yapılıp yapılmayacağını söylemek için erken. Türk tarafı herhangi bir başvuruda bulunmuş değil. Bunun öncesinde danışma içeren birtakım toplantılar yapmamız gerekmekte.”

Şugayev, S-400 füze savunma sistemlerinin ikinci partisinin teslimatının birkaç hafta süreceğini ve eylül ayı içinde tamamlanacağını belirtti.

Rus yetkili, “S-400 sisteminin ikinci partisinin teslimatına dün başlandı ve birkaç hafta sürecek. Türk uzmanların eğitim süreci sürüyor, bu yıl sonunda veya gelecek yılın başında sona erecek. Eğitimler, S-400 sisteminin anlaşmada öngörülen şekilde ortak çabalarla devreye alınmasına imkan sunacak” dedi.

Şugayev, Rusya Savunma Bakanlığı araçlarının onlarca uçuş gerçekleştireceğini kaydetti.

Şugayev, Türkiye’ye 5. nesil Milli Muharip Uçağı TF-X’in üretilmesi konusunda yardım edebileceklerini belirtti.

“Türkiye’nin TF-X projesi var. Endüstriyel işbirliği kapsamında bu konuları istişare etmeye hazırız. Zira dün iki lider, iki ülke arasında endüstriyel işbirliğinin mümkün olduğunu ve arzulandığını söyledi” diye devam eden Şugayev, Rus endüstrisinin buna hazır olduğunun altını çizdi.

Bu arada FSVTS Direktörüne göre Rusya ve Türkiye, 4++ nesil savaş uçağı geliştirme konusunu istişare ediyor ancak ortak uçak üretimini konuşmak için henüz erken.

Şugayev, Moskova’nın Ankara’yla uçak motorları ve elektronik harp sistemleri konusunda görüşmeler yaptığını ve bu araçları da sevk edebileceklerini sözlerine ekledi.

Şugayev, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Su-35 ve Su-57’lerin yanı sıra MiG-35’lere de ilgi gösterdiğini söyledi.

Rus yetkili, “MiG-35, çok ilgi çekici bir araç. Erdoğan, dün MiG-35 maketinin yanında durdu ve silahları ve uçak özellikleriyle ilgili birkaç profesyonel soru yöneltti” dedi.

MiG-35, 4++ nesil uçak kategorisinde yer alıyor ancak 5. nesil uçaklara özellikleri bakımından son derece yakın.

www.yenicag.info

339