Sigmar Gabriel, Merkel’i topa tuttu: Kendi tanıtımını yaptı

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Hamburg’da düzenlenen G20 zirvesinde yaşanan şiddet olaylarından Başbakan Merkel’in sorumlu olduğunu söyledi.

Hamburg’da düzenlenen G20 zirvesiyle ilgili konuşan Gabriel, Merkel’in zirvede gerçekleşen şiddet olaylarından sorumlu olduğunu söyledi. Merkel’in şimdiye dek görülmemiş bir sahtekarlık seviyesi gösterdiğini belirten Almanya Dışişleri Bakanı, seçimlere iki ay kala Merkel’in G20 zirvesini kendi tanıtımı için kullandığını söyledi.

Gabriel, Hamburg’da yapılan zirveyi ‘toptan bir iflas’ olarak tanımladı.

Hamburg Belediye Başkanı Olaf Scholz’a yöneltilen istifa çağrılarını değerlendiren Gabriel, Scholz’un istifasını isteyenlerin Merkel’den de istifa talep etmeleri gerektiğini söyledi.

Sosyal Demokrat Partili Olaf Scholz’un istifası Merkel’in partisi olan Hristiyan Demokratlar tarafından istenmişti.

Gabriel’in Merkel hakkındaki sözleri, 24 Eylül’de yapılacak seçimlere kısa bir süre kala Almanya’da iktidar ortağı olan iki büyük parti arasında yükselen tansiyonun da bir işareti olarak görülüyor.

Seçimlerle ilgili son anketlerde Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel’in üyesi olduğu Sosyal Demokrat Parti, Merkel’in Hristiyan Demokrat Partisi’nin arkasında ikinci sırada gözüküyor.

Yenicag.Info