Soçi Zirvesi bugün başlıyor

Türkiye ve Rusya işbirliği ile Suriye savaşına çözüm için toplanacak olan Soçi Zirvesi bugün başlıyor.

Türkiye ve Rusya’nın girişimleriyle Suriye Ulusal Diyalog Kongresi bugün Soçi’de toplanıyor. İki gün sürecek olan Soçi zirvesine 1600 delege davet edildi.

SURİYELİ MUHALİFLER KATILMIYOR

Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Müzakere Yüksek Komitesi, Soçi’deki zirveye katılmayacağını açıkladı. ABD, İngiltere, Fransa, Ürdün, Suudi Arabistan’ın dün muhaliflere ilettiği belgede “bölgesel hükümetlere” yetkiler verilmesi ve mültecilerin de oy kullanacağı seçimlerin düzenlenmesi gibi öneriler dikkati çekmişti. Söz konusu 5 ülkenin muhaliflerin Soçi’de düzenlenecek Ulusal Diyalog Kongresi’ne katılmasına da sıcak bakmadığı, buna karşın Türkiye’nin siyasi çözüm için her platformda yer alınması gerektiği düşüncesiyle Kongre’ye katılmaları için muhalefet heyetini teşvik ettiği bilgisi yer almıştı.

PYD MASADA YOK

Türkiye’nin sert muhalefeti nedeniyle Moskova PYD’yi zirveye davet etmedi. PYD de yaptığı açıklamalarda zirveye katılmayacağını duyurmuştu. Ancak diplomatik kaynaklar PYD’li bazı yetkililere şahıs nezdinde davet yapıldığı belirtilirken bu kişilerin katılıp katılmayacağının henüz net olmadığı belirtildi.

Öte yandan ENKS ve diğer bazı Kürt grup ve partilerine davet yapıldığı bildirilmişti. Türkiye’nin Afrin operasyonunu protesto için bazı ENKS’li yetkililerden zirveye katılınmayacağına dair demeçler gelmesine karşın, ENKS’in kararının bugün belli olacağı ifade ediliyor.

Diğer taraftan Kremlin’den yapılan açıklamalarda parti veya şahıs ismi verilmemekle birlikte Kürtlerin zirveye katılacağı bildirilmişti.

HANGİ ÜLKELER KAITLIYOR

Zirveye Türkiye, Rusya ve İran’ın daveti ile Mısır, Ürdün, Irak, Kazakistan, Lübnan ve Suudi Arabistan zirveye gözlemci olarak katılacak. Öte yandan Birleşmiş Milletler de katılacak. BM’yi zirvede Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura temsil edecek.

ABD KATILACAK MI?

Rus yetkililer zirveye ABD’nin de davet edildiğini açıklamış, ancak Washington’dan zirveye katılıp katılmayacağına dair herhangi bir açıklama gelmemişti.

www.yenicag.info

870