Suudi Arabistan Şura Meclis Başkanı Kırgızistan’da

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, resmi temaslarda bulunmak üzere başkent Bişkek’e gelen Suudi Arabistan Şura Meclis Başkanı Abdullah Bin Muhammed Bin İbrahim El-Şeyh ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, Ceenbekov’un Kırgızistan’a resmi ziyaret gerçekleştiren Suudi Arabistan Şura Meclis Başkanı El-Şeyh ile yaptığı görüşmede, ülkeler arasında parlamentolar arası ilişkileri yanı sıra ikili işbirliğin güncel konuları görüşüldü.

Suudi Arabistan ile işbirliğinin gelişmesinin Kırgızistan için önceliklerden biri olduğunu kaydeden Ceenbekov, arkadaşlıkların kanıtı, son yarım yılda çeşitli seviyelerde karşılıklı ziyaretler olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı, ortak işbirliğini derinleştirme çabalarının sürdürüleceğini vurgulayarak, tarım, bölgeler arası işbirliği alanları, ticaret, ekonomik, kültürel ve insani ilişkilerin geliştirilmesinde büyük bir potansiyel bulunduğunu sözlerine ekledi.

Devlet Başkanı ayrıca, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz’e sıcak selamlarını yolladı.

Suudi Arabistan Şura Meclis Başkanı, Kırgızistan Meclis Başkanı Dastanbek Jumabekov ile gerçekleştirdiği görüşmede sadece parlamentolar arası işbirliğini artırmaya yönelik tedbirlerin değil, aynı zamanda iki taraflı işbirliğinin tüm sorunlarının ele alındığına dikkat çekti.

Daha fazla işbirliğine ve en umut verici işbirliği alanlarının belirlenmesine hazır olduğunu belirten Abdullah Bin Muhammed Bin İbrahim El-Şeyh, Kırgızistan Devlet Başkanı’nı resmi ziyaret ile Suudi Arabistan’a beklediklerini vurguladı.

www.yenicag.info

131