Suudi Arabistan’dan İran’ı çıldırtacak hamle

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı, Birleşmiş Milletler’i İran’a daha fazla yaptırım uygulamaya çağırdı.

Birleşmiş Milletler’i İran’a daha fazla yaptırım uygulamaya çağıran Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı, Hizbullah’ın da İran’ın aracı haline geldiğini söyledi.

Yemen’den fırlatılan ve Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da hava savunma sistemlerince etkisiz hale getirilen füzelerin yankısı devam ediyor.

Riyad yönetimi, Şii Husilerin attığı füzelerden doğrudan İran’ı sorumlu tuttu, uygun bir zaman ve şekilde karşılık verme hakkının saklı tutulduğunu kaydetti.

Birleşmiş Milletler’i İran’a daha fazla yaptırım yapmaya çağıran Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el Cübeyr, Amerikan NBC kanalına mülakatta şöyle konuştu:

“Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı, İran’ın nükleer programıyla daha yakından ilgilenmeli. Bir diğer yanı da İran’ın tutumu. Bu ülkenin teröre verdiği destek ve balistik füze programı. Her ikisi de uluslararası kararların ihlali. Bu nedenle, Birleşmiş Milletler’in hem balistik füze kararlarını ihlal ettiği hem de terörizme destek verdiği gerekçesiyle İran’a yaptırımlar uygulamasını görmek istiyoruz”

”HİZBULLAH İRAN’IN ARACI”

Riyad’la Tahran’ı karşı karşıya getiren bir diğer konu da Lübnan meselesi.

Suudi Arabistan, İran destekli Hizbullah’ın faaliyetlerinin Ortadoğu’yu istikrarsızlaştırdığını iddia ediyor.

Suudi Bakan el Cübeyr, İran’ın aracı haline dönüşen Hizbullah’ın tüm bölgeyi karıştırdığını öne sürdü:

“Hizbullah, Lübnan Başbakanı Saad Hariri’nin atmak istediği her adımın önüne engel koydu ve Lübnan’ın tüm sistemini gasp etti. Hizbullah aynı zamanda İran’ın Suriye’ye müdahale, Hamas, Husiler ve Lübnan’ı etkisi altına almak için kullandığı bir araç haline geldi. Hizbullah’ın bölgenin genelinde ortalığı nasıl karıştırdığını gördük”

www.yenicag.info

841