TBMM Başkanı Mustafa Şentop Moğolistan`da

Resmi ziyaret için Moğolistan’da bulunan Şentop, temaslarına, Moğolistan Büyük Kurul (Parlamento) Başkanı Gomboja Zandanshatar ile görüşerek başladı.

Zandanshatar, Şentop’u törenle karşıladı.

Heyetler arası görüşmenin başında Şentop, Moğolistan Parlamentosunun adındaki “khural” kelimesinin, ortak tarihin ve kültürel birikimin güzel bir göstergesi olduğunu belirterek, Türkiye’de de bunun “kurul” olarak kullanıldığını aktardı.

“Tarihte bilinen en eski Türk yazıtı olan Orhun Abideleri’ne ev sahipliği yapan Moğolistan, ata yurdumuzdur.” diyen Şentop, “Bu nedenle Moğolistan’ın milletimizin gönlünde müstesna bir yeri vardır. Başkentlerimiz Ankara ile Ulanbator’un kardeş şehir olmaları ve Moğolistan’ın 2011 yılında kabul ettiği Dış Politika Konsepti’nde Türkiye’yi üçüncü komşu ilan etmesi de bu durumun en güzel göstergeleridir.” ifadesini kullandı.

Ülkeler arasındaki ilişkilerin, köklü tarih ve dostluğun üzerinde mükemmel denilebilecek bir düzeye geldiğini belirten Şentop, “Binlerce yıllık bu dostluğun üzerine bu yıl diplomatik ilişkilerimizin de 50. yılını kutlamaktayız.” dedi.

Ancak ilişkilerin mevcut seviyesinin yeterli görülemeyeceğini dile getiren TBMM Başkanı Şentop, “Özellikle diğer ilişkilerimize kıyasla geride kalan ekonomik ilişkilerimizi iki ülke arasındaki potansiyeli yansıtacak düzeye yükseltmeliyiz.” diye konuştu.

Parlamentolarımız arasındaki iş birliğinin de geçen yıl sağlanan mutabakat çerçevesinde daha yoğun olacağını söyleyen Şentop, karşılıklı turistik ziyaretlerde vizesiz kalış süresini her altı ay için 30 günden 90 güne çıkartılması önerisinde bulundu.

İki parlamento başkanı, heyetler arası görüşmenin ardından baş başa görüştü.

Sonrasında her iki Parlamento Başkanı ortak açıklama yaptı.

Diplomatik ilişkilerin kurulmasının 50. yılında, Moğolistan’da bulunmaktan onur duyduğunu vurgulayan Şentop, “Her ne kadar ülkelerimiz arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 50. yılını kutluyor olsak da milletlerimiz arasındaki ilişki binlerce yıllıktır.” dedi.

Moğolistan Parlamento Başkanı Zandanshatar da Moğolistan’ın Türkiye’yi “üçüncü komşusu” olarak gördüğünü belirtti.

Moğolistan’ın Türkiye ile ilişkilerini geliştirmeyi her zaman istediğini söyleyen Zandanshatar, Şentop’un bahsettiği “Kurul” kelimesinin ortak kültürün bir örneği olduğunu dile getirdi.

Zandanshatar, ekonomi ve özellikle de turizm alanında alanında işbirliğinin ilerlemesi için adım atmak istediklerini belirtti.

Moğalistan’daki FETÖ okullarıyla ilgili Şentop’un dile getirdiklerini dikkate alacaklarını ifade eden Zandanshatar, “Moğolistan’da faaliyet gösteren bu okullara karşı biz de elimizden gelen her çalışmayı yürütüyoruz.” dedi.

www.yenicag.info

184