"Tercümansız bir şekilde anlaşabilme düzeyine çıkabilmemiz lazım" - Kırgızistan Başbakan 1. Yardımcısı

Kırgızistan Başbakan Birinci Yardımcısı Kubatbek Boronov, “Türk iş insanları tarafından bize iletilen teklifler, bizler için de faydalı gözüküyor. İleride yapacağımız işlerde de faydalı olacaktır.” dedi.

TOBB, TİM ve DEİK iş birliğiyle gerçekleştirilen “Türk-Kırgız İş Forumu” na katılan Boronov, günümüzde Kırgızistan ile Türkiye’nin siyasi iş birliğinin en yüksek seviyede olduğunu belirtti.

Boronov, Türkiye’nin, Kırgızistan’ın sadece en önemli ticari ortağı değil, aynı zamanda kardeş bir ülke ve stratejik olarak da ortak olduğunu ifade ederek, “2018 yılının başında Kırgızistan Cumhurbaşkanı’nın Türkiye’ye ziyareti sonrası, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Erdoğan Kırgızistan’a resmi iş ziyareti gerçekleştirdi. Kırgızistan ile Türkiye arasında birbirine güven temelinde özel ilişki oluşturuldu. Türk-Kırgız ticari, ekonomik ilişkileri hızlı bir şekilde gelişiyor. Türkiye, Kırgızistan için en öncelikli devletlerden biridir.” dedi.

Kırgızistan’ın konumunun Asya ile Avrupa kıtası arasında olduğu için ulaşım ve transit potansiyelinin yüksek olduğunu kaydeden Boronov, “Bizim ticaret hacmimiz son yıllarda iyi bir gelişme kaydetti. Kırgızistan’da yatırımcıları için uygun koşullar oluşturmuştur. Kırgızistan, vergi ve finansal sistemde serbest özelliğe sahip olup yatırımcıların hak ve hukuklarını korumak için güvenlik tedbirlerini yasal çerçevede almıştır. Yatırımcılara yenilikler ve kolaylıklar sağlamıştır.” diye konuştu.

“Tercümansız anlaşabilme düzeyine çıkabilmeliyiz”

Forum öncesi, Türk iş insanlarıyla görüştüklerini anlatan Boronov, şunları söyledi: “Türk iş insanları tarafından bize iletilen teklifler, bizler için de faydalı gözüküyor. İleride yapacağımız işlerde de faydalı olacaktır. Kırgızistan’da bugün de iş yapmakta olan Türk iş adamlarının sorunlarıyla bizleri de yakından ilgilendiriyor. Özellikle vergi konusunda kolaylıklar sağlamasında biz elimizden geleni yapacağız. Bu zamana kadar da iş birliği yapmaya devam ediyoruz. Kırgızistan’daki iş yatırımcılarla yurt dışındaki yatırımcılara aynı şartlar sağlanmıştır.

İki ülkenin iş insanlarıyla görüşme esnasında, şimdi olan şarttan farklı bir ortama gelmeliyiz yani tercümansız bir şekilde anlaşabilme düzeyine çıkabilmemiz lazım. İş faaliyetlerinin yapılması konusunda biz kanunları yeniden gözden geçirip uygun şartların sağlanması için elimizden gelen tüm çabayı göstermeliyiz.” dedi.

www.yenicag.info

623