"Trump Erdoğan'a taviz verdi" - Rus uzman

Ünlü Rus uzman ABD-Türkiye ilişkilerinin geleceği hakkında konuştu.

Rus uzman, “Rusya-Türkiye: 500 yıllık rahatsız komşuluk” kitabının yazarı İvan Starodubtsev Yenicag.Ru’ya verdiği demeçte Suriye’deki mevcut durumun Türkiye’yi kesinlikle memnun etmediğini söyledi.

“20 dakika süren Trump-Erdoğan görüşmesinden sonra düzenlenen basın toplantısında Türkiye Cumhurbaşkanı ülkesini tedirgin eden iki meseleyi dile getirdi: ABD’nin Suriye Kürtlerini desteklemesi ve Fetullah Gülen’in iade edilmesi. Ancak bu mesajlar ABD için yenilik değildi ve bu konular görüşmenin sonucunu etkilemedi”.

Strarodubtsev’e göre, Trump’ın ve yönetiminin bu konulardaki sessizliği, bir şeyler söylemesinden daha doğru bir adım:

“Trump sadece, sensasyon olayın yaşanmadığını açıklama gibi “onursal” görevi Erdoğan’a bıraktı.

Türkiye’nin Suriye’de askeri üs oluşturma niyeti hakkında konuşan Rus uzman, mevcut durumun Türkiye’yi bir türlü ikna etmediğini söyledi:

“Şimdiki koşullarda bir yandan ABD Kürtlere ağır silahlar gönderiyor, diğer yandan Türkiye Rusya ve İran’la birlikte Suriye’de güvenlik bölgelerinin garantörü olarak çalışmalar yapıyor. Böyle bir durumda Suriye görüşmelerinin önemli katılımcıları olan ülkeler ABD, Rusya, Türkiye ve İran – arasındaki rekabet kırılgan statükoyu her an değiştirebilir “.

Tr.Yeniçağ.Az

www.yenicag.info

566