Trump, Merkel’i yerden yere vurdu

Donald Trump, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in sığınmacı politikasını çok bir şekilde eleştirdi.

ABD Başkanlığını bu hafta devralacak Donald Trump, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in sığınmacı politikasını eleştirerek, “Merkel sığınmacıları ülkesine alarak feci bir hata yaptı.” dedi.

İngiliz The Times gazetesi, İngiltere Eski Adalet Bakanı ve iktidardaki Muhafazakar Partili Milletvekili Michael Gove tarafından yapılan Donald Trump röportajını, “Britanya ile bir anlaşma yapacağım” başlığıyla verdi.

Trump’ın New York’taki çalışma ofisinde yapılan röportajda, Cuma günü ABD Başkanlığını devralacak Trump, görevine Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e güvenerek başlayacağını, ancak bu güvenin ne kadar süreceğini zamanın göstereceğini kaydetti.

“Merkel feci bir hata yaptı”

Trump röportajında Almanya Başbakanı Merkel’e “büyük saygı duyduğunu” söyledi ancak Merkel’in 1 milyondan fazla sığınmacıyı Almanya topraklarına kabul etmesini eleştirdi. Trump, “Bence Merkel tüm bu sığınmacıları ülkesine alarak feci bir hata yaptı. Kimse bu insanların nereden geldiğini dahi bilmiyor. Yani bence Merkel feci bir hata yaptı, kötü bir karar aldı.” dedi. Trump ayrıca, “AB, Almanya’nın aracı oldu.” yorumunda bulundu.

Nükleer silahların azaltılması yönünde imzalanacak bir anlaşma karşılığında Rusya’ya yönelik yaptırımların kaldıracağını da ifade eden Trump, “Rusya’ya yönelik bazı yaptırımlar var. Bakalım Rusya ile bazı iyi anlaşmalara varabilecek miyiz. Bence nükleer silahlar ciddi ölçüde azaltılmalı. Bu (anlaşmanın) bir parçası.” dedi.

Tr.Yeniçağ.Az

www.yenicag.info

325