Trump: Nükleer kapasite konusunda ‘en tepe’de olmalıyız

ABD Başkanı Trump, ABD’nin nükleer silah kapasitesini genişletmesi gerektiğini söyleyerek, “Nükleer silah konusunda en tepede olduğumuzu göstermeliyiz” dedi. Trump, Rusya’nın silahların kontrolü anlaşmasına aykırı hareket ettiğini öne sürerek, “Putin ile görüşürsem bu konuyu da gündeme getireceğim” ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Donald Trump, “Dünyada aslında hiç nükleer silah görmek istemiyorum. Ancak nükleer kapasite konusunda hiçbir ülkenin gerisine de düşmeyeceğiz.” dedi.

Trump’ın gündeminde, Rusya’yla ilişkiler, nükleer silahlar ve Kuzey Kore’nin balistik füze denemeleri vardı. Reuters’a konuşan Trump, nükleer silah kapasitesinde ABD’nin geride kaldığını söyleyerek, ülkesinin nükleer silah kapasitesinin genişlemesini ve ‘en tepede’ olduğunu göstermesi gerektiğini söyledi.

Dünyada aslında hiç nükleer silah görmek istemiyorum. Ancak nükleer kapasite konusunda ABD en tepede olmalı.

‘Putin’e söyleyeceğim’

Rusya’yla ilişkiler konusunda da görüşünü bildiren Trump, Rusya’nın silahların kontrolü anlaşmalarına aykırı olarak yeni kruz füzeleri sevk ettiğini ileri sürerek, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmeleri durumunda bu konuyu da gündeme getireceğini belirtti.

Trump ayrıca, Rusya’yla nükleer silahların azaltılması konusunda ‘tek taraflı’ bir anlaşmaya karşı olduğunu belirtti.

‘Kuzey Kore’ye çok öfkeliyim’

Kuzey Kore’nin balistik füze denemeleriyle ilgili ‘çok öfkeli’ olduğunu belirten Trump, buna karşılık Japonya ve Güney Kore’ye füze savunma sistemleri yerleştirebileceklerini, ancak öncelikle konuşacak şeyler bulunduğunu söyledi.

Trump, Çin’in, Pyongyang üzerinde baskı oluşturarak ‘istediği taktirde kolaylıkla Kuzey Kore sorununu çözebileceğini’ söyledi.

Tr.Yeniçağ.Az

www.yenicag.info

304