Eski Trump yardımcısı yargılandı

Londra’da, barda söylediği sözleri ABD ile Rusya arasındakı soruşturmada ihtimal olunan anlaşmazlığa yol açan Trump’ın eski danışmanı, 14 gün hapis cezasına çarptırıldı.
Yeni Çağ Azerbaycan‘ın haberine göre, 31 yaşındaki George Papadopulos, Washington’da mahkemeye, yalan söyleydiğini, ancaq bunu Vatanına olan sevgisi nedeniyle yaptığını açıkladı.
Geçtiğimiz Ekim ayında, FBI, Papadopulos’un sözde Moskova aracılığıyla yapılan toplantıların zamanlaması hakkında yalan bilgiler aktarmak gerekçesiyle suçlu olduğunu iddia etti.
O, 2016 ABD oylaması zamanı Kremlin baskısını iddia eden soruşturmada tutuklanan ilk Cumhurbaşkanı Yardımcısı idi.
Cuma günkü hapis cezası sonucu olarak Papadopulos, 12 aylık denetimli olmak üzere serbest bırakma, 200 saat toplum hizmeti ve 9.500 $ (7.350 £) para cezası aldı.
Papadopulos, “bu soruşturmanın küresel etkileri var ve gerçekler önemli” diyerek sözlerini bitirdi.
George Papadopulos kim?
Chicago doğumlu, Mart 2016’da başkan Trump’ın seçim kampanyasına gönüllü dış politika danışmanı olarak katılmadan önce Londra merkezli bir petrol analisti idi.
Papadopoulos kısa süre sonra gizemli Maltalı bir akademisyen olan Joseph Mifsud ile temas kurdu. Profesör Papadopulos’a, Rusların, Trump’ın Demokrat rakibi Hillary Clinton’u “binlerce sahte e-posta” yayımlanması yoluyla seçimleri kaybetmesi için yardımçı olduklarını söyledi.
FBI, Ocak 2017’de kendisi ile görüştü. Görüşme sırasında Papadopulos, Mart 2016’da iki kişinin Rus ajanları ile tanıştığını iddia etti.
Papadopulos’un avukatı Thomas Breen, cuma günü yaptığı konuşmada müvekkilinin bir “aptal” olduğunu ve FBI ‘ya yalan söylediğini belirtti.

www.yenicag.info

634