Trump’ın iptal kararı Obama’yı kızdırdı

ABD’nin eski başkanı Barack Obama, Donald Trump’ın ‘çocuk göçmenlerin ülkede kalmasını sağlayan DACA’nın iptal kararına sert tepki gösterdi.

ABD’nin eski başkanı Barack Obama, halefi Donald Trump’ın genç göçmenleri hedef alan kararına karşı çıktı. Obama, kendi döneminde yürürlüğe giren ve ülkeye yasa dışı yollardan girmiş olan çocukların ABD’de kalmasını sağlayan yasal düzenlemenin iptali kararının “acımasızca” olduğunu söyledi.

Facebook’tan paylaştığı mesajında Obama, “Bu genç insanların hedef alınması yanlış, çünkü onlar hatalı hiçbir şey yapmadı” dedi.

Obama yazısında aynı zamanda bu gençlerin şu an “ABD’nin en parlak vatandaşları” olduğunun altını çizerek kararın “Amerikan ruhuna aykırı” olduğunu vurguladı: “Sonuç olarak bu onur meselesi. Bu, Amerika’nın genç ve umut dolu çalışkan insanlarını ülkeden atacak mıyız yoksa onlara kendi çocuklarımız gibi davranıp davranmayacağımızla ilgili. İnsan olarak kim olduğumuz ve kim olmak istediğimiz ile ilgili.”

Trump’ın bu kararına Demokrat Parti’nin yanı sıra kimi Cumhuriyetçiler de karşı çıkıyor.

İPTAL EDİLMİŞTİ

ABD Başkanı Donald Trump, eski Başkan Barack Obama döneminde 2012 yılında yürürlüğe giren çocuk göçmenlerin ülkede kalmasını sağlayan DACA (Deferred Action for Childhood Arrivals) programını iptal etmişti.

ABD SOKAKLARA DÖKÜLDÜ

ABD Başkanı Trump’ın, çocukken aileleri tarafından yasa dışı şekilde ABD’ye getirilen çoğunluğu Latin Amerikalı göçmenlerin korunmasını sağlayan programı (DACA) iptal etme kararı alması bazı kentlerde protesto edildi. Başkent Washington, New York, Lanham ve Denver’da göstericiler DACA’ya sahip çıktı, Trump’a tepki gösterdiç. New York’ta kararı protesto eden 34 kişi gözaltına alındı.

www.yenicag.info

810