TSK, Afrin Operasyonu’nda 6 günün bilançosunu açıkladı

TSK, Zeytin Dalı Harekatı kapsamında en az 303 terör örgütü mensubunun etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

Günlerdir çatışmaların devam ettiği Burseya Dağı’nda Türk tankları ilk kez görüntülendi. Anadolu Ajansı ise, sınır hattındaki duvar blokların kaldırılıp Türk tanklarının Afrin’e doğru girişini gösteren fotoğrafları servis etti. Türk Silahlı Kuvvetleri, Zeytin Dalı Harekâtı’na ilişkin yeni açıklamada bulundu. Açıklamada, “Şu ana en az 303 PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü mensubunun etkisiz hale getirildiği tespit edilmiştir” denildi.

HAREKAT 6. GÜNÜNDE

TSK tarafından hudutlarda, bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak, Afrin bölgesinde PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ üyesi teröristleri etkisiz hale getirmek, bölge halkını terör örgütü üyelerinin baskı ve zulmünden kurtarmak amacıyla 20 Ocak Cumartesi günü başlatılan Zeytin Dalı Harekatı devam ediyor.

HEDEFLER VURULUYOR

Türkiye’nin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) terörle mücadeleye yönelik ilgili kararlarıyla Birleşmiş Milletler (BM) Sözleşmesi’nin 51’inci maddesinde yer alan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak yürütülen harekat kapsamında terör hedefleri vuruluyor.

ANBEAN HAREKATTA NELER OLUYOR?

13.45 :TSK “Hava Kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen hava harekâtı ile PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütlerine ait sığınak, barınak, mühimmat deposu ve silah mevzii olarak kullanılan 6 hedef imha edilmiştir. Harekâta katılan uçaklar emniyetle üslerine dönmüşlerdir.

Zeytin Dalı Harekâtı” kapsamında şu ana kadar bölgeden elde edilen bilgilere göre; en az 303 PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü mensubunun etkisiz hale getirildiği tespit edilmiştir.” açıklamasını yaptı.

12.40 : Canlı olarak yakalanan YPG’li yedi terörist, Hatay’a getirildi. Teröristlerden üçü tutuklandı, dördünün işlemleri sürüyor.

12.20 : Anadolu Ajansı, sınır hattındaki duvar blokların kaldırılıp Türk tanklarının Afrin’e doğru girişini gösteren fotoğrafları servis etti.

12.10 : Burseya Dağı’nın tamamen teröristlerden temizlenmesinin ardından yeni hedef Bafelyun Tepesi..Kilis’e roket atılan noktalardan biri, Bafelyun Tepesi.

11.30 : Amerikan Associated Press (AP) haber ajansı, dün YPG’li teröristlerin roket attığı Kilis’teki tarihi Çalık Camii’nin fotoğraflarını dünyaya servis etti. İki vatandaşın yaşamını yitirdiği caminin aldığı hasar, gün ağarınca net şekilde görünüyor.

11.00 : İran’ın Urumiye kentindeki Türkiye başkonsolosluğu önünde protesto gösterisi yapmak isteyen terör yandaşlarına izin verilmedi. Urumiye, Türkiye sınırına 50 kilometre mesafede.

10.55 : Azez’de bu sabah cepheye giden komandolar yeminlerinde “Kuzey Irak’ta, Azez’de, Suriye’de her zaman ve her yerde, hazır daima hazır” ifadelerini kullandı.

10.20 : Gece boyunca savaş uçakları tarafından bombardımana tutulan Cinderes bölgesinde bu sabah şiddetli çatışma var. Türk ordusu tarafından top atışlarıyla dövülen terör mevzilerinden patlama sesleri geliyor. Cinderes, Reyhanlı’nın kuzeyinde yer alıyor.

10.00 : Habertürk TV’den Osman Girgin’in güvenlik kaynaklarından aktardığına göre, Afrin harekatı kapsamında bölgede yeni bir nokta daha açıldı. Stratejik önemi olan Mare’den de ÖSO unsurlarının giriş yapmaya başladıkları belirtildi. Bölgede yoğun çatışma yaşandığı da gelen bilgiler arasında. TSK ve ÖSO 4 cephede 8 noktadan Afrin’e ilerliyor.09.00 : Türk jetleri, Şanlıurfa Akçakale’nin karşısında yer alan Tel Abyad’daki PKK toplanma merkezini vurdu. Suriyeli aktivistler, ilçedeki hastaneye çok sayıda PKK’lı teröristin cesedinin getirildiğini bildiriyor.

08.40 : Türk savaş uçakları, Menbic’in batısına hava saldırıları düzenledi. Birçok farklı noktadaki YPG’liler vuruldu, Arima kasabası ve Yağızlı köyündeki terör mevzileri bombalanan hedefler arasında.

08.20 : YPG’lilerden geri alınan Abudan köyünde terör örgütü PKK’nın paçavraları ve terör başının posterleri yakıldı. Köy, Kilis’in hemen batısında sınıra yakın bir noktada.

08.00 : Türk ordusu ve ÖSO güçleri, gece boyunca Cinderes bölgesini hedef aldı. Jetlerin bomba yağdırdığı bölge ayrıca top atışlarıyla dövdü. Saldırıların yoğunlaştığı yer, Hammam ve Kefr Safra köyü.

07.35 : Türk Silahlı Kuvvetleri, Afrin harekâtının ilk beş gününde 287 YPG’li teröristin öldürüldüğünü duyurdu.

ZEYTİN DALI HAREKATI’NDA GÜN GÜN NELER YAŞANDI?

1. Gün: 72 uçakla Afrin’e yönelik hava harekatı başlatıldı. 108 hedef vuruldu.

2. Gün: 32 uçakla 45 hedef vuruldu. Kara Harekatı da başladı.

3. Gün: Afrin’e Zeytin Dalı Harekatı’nda 3. günün en önemli gelişmesi TSK’nın Azez’den açtığı yeni cephe oldu.

4. Gün: Çatışmalar Burseya Dağı’nda yoğunlaştı. 22 köyde kontrol sağlandı.

5. Gün: Sabah saatlerinde sızma girişiminde bulunan 8 terörist etkisiz hale getirildi. Çatışmalar Burseya Dağı’nda yoğunlaştı. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından yapılan açıklamada 287 teröristin etkisiz hale getirildiği ve dün şehit olan 2 askerin naaşına ulaşılamadığı belirtildi.

www.yenicag.info

963