Türk askeri uzman: Afrin ve Menbiç operasyonlarını başarıyla sonlandıracağız

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı, emekli Albay Nizar Aslan, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin PYD terör örgütüne karşı Afrin’de düzenlediği Zeytin Dalı Harekatı’nı Yeni Çağ Azerbaycan‘a değerlendirdi:

Yeni Çağ: Geçtiğimiz yaz aylarında Türk ordusunun vakit kaybetmeden Afrin’deki terörist yapılanmaya karşı operasyon düzenlemesinin önemine vurgu yapmıştınız. Zeytin Dalı Harekatı’nı 12.gününde değerlendirmenizi alabilir miyiz?

Aslan: O zaman da demiştik: Türkiye’nin Ortadoğu’da ve özellikle Afrin’deki hamleleri biraz ağır ilerliyordu. Afrin Operasyonu üzenlememiz gereken bir harekattı. Bunu yapmamamız halinde kamuoyundan müthiş bir tepki alma sözkonusu olacağı gibi DAEŞ terörünün yanısıra PKK terörü de Türkiye’yi inanılmaz biçimde tehdit eder hale gelecekti. Tabii ki bunlar bir günlük, bir aylık hamleler olmayıp uzun süren stratejik çalışmalar sonucunda karar verilmiş operasyonlardır. Sayın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın önderlik ettiği hükümetin çokyönlü bir operasyon hazırladığını ve kararlı bir adım attığını görebiliyoruz. Türkiye’nin kendi politikalarında kararlı biçimde bu noktaya gelmesi toplumun beklediği bir sonuçtu. Afrin bizim burnumuzun ucu, oradan sürekli terör tehdidine maruz kalmaktayız, işin diğer yanı ise oradaki terörist yapının Kuzey Irak’tan kurulmaya çalışılan “Kürdistan koridoru” adını verdiğimiz yapıyla irtibatlandırılmasının önünü kesmemiz gerek. Genel olarak baktığımızda Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatı bir bütündür. ABD himayesinde kurdurulmaya çalışılan bu yapıların temelinde esas olarak “İsrail oğulları”nın güvenliğini sağlama düşüncesi bulunmaktadır, bunu gözardı etmememiz lazım. Böyle düşündüğümüzde o koridorun tamamlanmasının ana hedeflerinde birinin de Hatay olduğunu üzülerek söylemem gerekir. Buna müsaade etmemiz imkansızdı. Şu anda ben bu harekatı tamamen doğru buluyorum. Bundan sonrakı hamlelerin çok iyi planlandığına inanıyorum. Şu anda Ortadoğu’da oynanan satrançta birkaç hamle öteyi göremeyenlerin kaybedeceğine inanıyorum. ABD Menbiç’ten çekilmeyeceğini söylüyor, oysa bizim hedefimiz Menbiç’i de terörden temizlemek, yanı Fırat’ın doğusuna kadar olan bölgeyi kontrol altına almaktır. Neden? Kuzey Irak’tan başlaması planlanan “Kürdistan şeridi”ni ortadan kaldırmak için. Bizim Kürt vatandaşlarla hiçbir meselemiz olmayıp tek amacımız bölgeyi terör örgütlerinden temizlemektir. Bugüne değin terör örgütünü kullanan ABD bize hep yalan söylemiştir. Stratejik müttefikimiz olarak gerekeni yapmıyor, bizi sürekli oyalıyor. Harekatın on ikinci gününde oradaki terörist mevzilere girildiğinde son model silah ve cephanelere teknolojileriyle karşılaşıyoruz. Onların hepsini başta ABD olmakla yabancı devletler vermiştir. Şunu söylememiz gerekir: bölgede gelişen olaylar belirli süre sonra Türkiye’yi bölme harekatı olup buna bizim tahammül etme gücümüz yoktur. Gerektiğinde harp edecek, şehit verecek kabiliyete sahibiz ama vatan topraklarımızdan bir karış bile vermemiz sözkonusu olamaz. Bu noktada kardeş Azerbaycan’ın bize verdiği destekten dolayı duyduğumuz mutluluğu ifade ediyor ve arkamızda en iyi desteğini gördüğümüz kardeş Azerbaycan’a saygı ve sevgilerimi sunuyorum. Tek millet iki devlet felsefesine uygun adımlar atılmıştır. Karabağ’ın işgalden kurtarılması sırasında da aynı dayanışmayı sergileyeceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın.

Yeni Çağ: ABD’nin terör örgütüne verdiği desteğe işaret ettiniz. ABD’nin “Menbiç’ten çekilmeyeceğiz” açıklamasına karşı Türkiye’nin elinde hangi kozları var?

Aslan: Türkiye, İncirlik ve Kürecik üslerinin kapatılmasına kadar bir dizi kozu elinde bulunuyor. Bunların hepsinin Genelkurmayımızda, siyasi ve diplomatik mercilerimizde konuşulduğundan eminim. Evet, bizim elimizde İncirlik ve Kürecik gibi iki tane önemli koz da bulunmaktadır. O kozu hemen mi piyasaya sürmemiz gerekir? Bence, uluslararası ilişkiler könjönktüre uygun biçimde davranmamız gerekir. Hemen o üsleri kapatmamız belki doğru olmayabilir, her adımı sabırla tartarak atacağımızdan küsküm bulunmamaktadır. Belki üsleri daha sonra kullanma durumu ortaya çıkabilir, kullanmamız da gerekiyor. Burada Rusya faktörünü de unutmamamız gerekiyor. Rusya”nın Afrin”den çekildiğini gördük. Rusya’nın bu yaklaşımı dostane gibi gözükse de ileriye dönük nasıl bir sonuçları olacaktır? Bunların da hepsini iyi tartmamız gerekir. Sonuçta orada ABD ile Rusya”nın güç gösterisi sözkonusu ve bizim de her iki tarafı kırmadan kendi milli menfaatlerimiz doğrultusunda politikalar yürütmemiz gerekir. Atatürk’ün emperyalizme karşı mücadelesinde bize gösterdiği yollar belirleyici olmalı. ABD’nin Menbiç’ten çekilmesi ve bizim bölgeyi terör örgütlerinden temizlememiz ABD’nin hayal ettiği Kürt koridoru’nun kurulmaması demektir. Bizim de Menbiç’i istemememizin nedeni o koridoru kurdurmamakta kararlı olduğumuzun göstergesidir. O nedenle Türkiye’nin bu operasyonunun Afrin’le sınırlı kalmasının hiçbir değeri olmayacaktır.

Yeni Çağ: Afrin merkezine Türkiye’nin hava operasyonu düzenlemesine Rusya’nın müsamaha göstereceğini değerlendiriyor musunuz?

Aslan: Rusya o alandan çekilerek stratejik bir hamle yaptı.Şu anda biz çevre köylere ve civardakı stratejik noktalara harekat yapıyoruz.Şehir harekatını başlatacağız.Yani iş gayri-nizami harbin “sokak çatışmaları”na dönüşecektir iş. İnşallah hiçbir askerimizin burnu kanamadan bu operasyonu tamamlayacağız. Bu çok kalleş bir örgüttür, arkasında inanılmaz Batı desteği vardır. Orada kurulma ihtimali tuzaklar bizim ağır temkinli davranmamızı gerektirmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri doğru yapıyor, kontrollü,emniyetli ve en az zaiyatla bu harekatı tamamlamaya çalışıyor. Sokak muharebelerinden en az kayıpla çıkarak Afrin’i teröristlerden temizleyeceğiz. Afrin’in arkasında Menbiç ve özellikle El Bab noktasında birleştirip stratejik noktaları kontrol altında tutmamızın çok çok önem arzediyor.

Yeni Çağ: Zeytin Dalı Harekatı’nda Türk Silahlı Kuvvetleri’nin son yıllarda yetiştirdiği profesyonel dağ komandolarının ön plana çıktığını duymaktayız. Bu konuda ne söylemek istersiniz?

Aslan: Bu operasyonu profesyonellerin icra ettiğini bilmekteyiz. Operasyon 7 veya 18 aylık askerlerle değil senelerce Güneydoğu’da görev yapmış elemanlarla yürütülmektedir. Ergenekon ve Balyoz darbelerinden sonra 15 Temmuz sürecinin orduda yaptığı ağır tahribata rağmen ayakta durmasını bilen Türk Silahlı Kuvvetleri Zeytin Dalı Harekatı’nı da başarıyla yürütmekte. Şimdiye kadar çok daha ilerleye bilirdik fakat fazla zaiyat vermemek için tedbirli haraket etmek zorundayız. Gelen her şehit haberi bizi kahrediyor. Temkinli gidiyoruz, temiz gidiyoruz. Afrin ve Menbiç’in terör örgütünden temizlenmesinde Türkiye ile Rusya ilişkilerinin önemli rolü olacaktır. Şu anda iki ülke arasındaki sürecin iyi işlediğini görmekteyiz.

Yeni Çağ: Televizyonlarda sürecin bu kadar fazla konuşulmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Aslan: Şovmenlik yapmaya gerek yok. Bırakın gerçekleri Türk Silahlı Kuvvetleri açıklasın.Harp esnasında bir takım stretajilerin ve hedeflerin gizli tutulması lazım. Şu anda Ortadoğu’da oynanan bir satranç vardır, o satrancı iyi oynayan kazanacaktır. Ama kimsenin unutmaması gereken bir gerçek daha vardır: biz bir Suriye değiliz, biz bir Irak değiliz, biz herhangi müstemleke veya aşiret ülkesi değiliz. Kendimizi dünyaya kanıtlamış bir ırkın evlatlarıyız. Kimseye teslim olmayacağımızı dünya da çok iyi biliyor ve bilmeye devam etmelidir.

www.yenicag.info

1.4 K