Türk Milletvekili: Bu, ülkemizin güvenliğine doğrudan tehdit

AK Parti Hatay Milletvekili Fevzi Şanverdi, Suriye’nin kuzeyinde cereyan eden olaylara ilişkin tepkisini Yeni Çağ’a açıkladı:

“Sayın Cumhurbaşkanı’mızın da ilk günden beri vurğuladığı üzere Suriye’nin toprak bütünlüğü bizim öncelikli hedefimizdir ve biz bir ülke sınırlarının yeni oluşumlarla değiştirilmesine kesinlikle karşıyız. Bu tutumumuzu Astana sürecinde de kesin bir dille ortaya koyarak ve “çatışmasız bölgeler” kavramını sürece hakim kılarak Suriye’de kalıcı barışın sağlanması için çalıştık.

Son dönemde cereyan eden olaylarda Türkiye’yi rahatsız edici noktaları daha önce de defalarca vurgulamış, onların “Kırmızı çizgilerimiz” olduğunu, o noktadan geri adım atmamızın katiyen söz konusu olamayacığını kapalı ve açık biçimde en üst düzeylerde müttefiklerimize ilettik. Fakat buna rağmen müttefiklerimiz bölgede terör örgütünün birini kullanarak ötekine karşı sözüm ona mücadele vermektedir. Bir kez daha açık ve net söylemem gerekir ki, onların bu “mücadeleleri”, Türkiye’nin güvenliğine açık tehdit oluşturmaktadır. O nedenle ülkemizin güvenliğini doğrudan ilgilendiren bir konuda milletimiz topyekün Sayın Cumhurbaşkanımızın arkasında kenetlenmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti müttefiklerden anlaşılmaz biçimde aymazlık gördüğü bu günleri de Allah’ın izniyle atlatacaktır. Fakat müttefiklik ilişkilerimizin tarihinde bu sayfaların renginin parlak biçimde kalacağına hiç de ihtimal vermiyorum.”

www.yenicag.info

640