Türk Milletvekili: Gittiğimiz her yere barış, kardeşlik ve huzur götürürüz

AK Parti Adana Milletvekili, TBMM Türkiye-Azerbaycan Dostluk Grubu Başkanı Necdet Ünüvar, Bakü Yunus Emre Enstitüsü’nü ziyaret ederek Azerbaycanlı öğrencilerle bir araya geldi.

Yeni Çağ Azerbaycan’a konuşan Ünüvar, Yunus Emre Enstitüsü’nün Türk gelenek ve değerlerinin dünyaya ulaştırılmasında üstlendiği görevi başarıyla yerine getirdiğinin altını çizd:

“Yunus Emre Enstitüsü’nün çok önemli bir sorumluluğu var. Biz, Türk milleti olarak her zaman nereye gittiysek, oraya barış, kardeşlik ve huzur götürmek için çalışmışız. Binlerle yıllık tarihimize baktığımız zaman ecdadımızın hep bunun için çalıştığını görüyoruz. Türkler gittiği yerde sadece fütühat değil de, aynı zamanda kültürü ve değerlerini de taşıyan bir millet.

Yunus Emre dünyanın bir çok ülkesinde var. Afrika’da, Asya’da, Avrupa’da var, kısacası dünyanın her kıtasında var. Enstitü, beş seneden beri de Azerbaycan’da çalışmalar yapıyor. Ben, Azerbaycan’daki Yunus Emre Enstitüsü’nün daha kritik bir öneme sahip olduğunu düşünüyorum. Yedi yıldır Türkiye Azerbaycan Dostluk Grubu Başkanı’yım, Türkiye’de Azerbaycan kanalları, Azerbaycan’da Türkiye kanalları izleniyor, sürekli bir temas içersindeyiz. Küçük ağız farklıllıklarımız olsa bile anlaşmakta hiçbir problemimiz yok. Ama Türk Dünyası sadece Türkiye ve Azerbaycan’dan ibaret değil. Maalesef Türklerin yaşadığı büyük bir coğrafyada sadece Türkçeyle anlaşamıyoruz. Özellikle de eski Sovyet Birliği ülkelerinde bu sorunla karşı karşıyayız. Türk PA’nın ortak tarih, ortak kültür, ortak dil anlamında bir takım çalışmaları var. Yunus Emre, bu çalışmalara destek olacak bir enstitü. Bu kurum, Türk dünyası ülkeleri arasındaki bağlantıları daha güçlendirecek bir köprü, bir tutkal olacaktır.”

Milletvekili, Bakü Yunus Emre Enstitüsü Müdürü görevine yeni atanmış Cihan Özdemir’i tebrik ederek, çalışmalarında başarılar diledi.

Özdemir, enstitünün bu sene de farklı etkinlikler ve projelerle çalışmalarını sürdüreceğini söyledi:

“Sayın Milletvekilim benim ifade etmek istediğim düşünceleri dile getirdi. İnşallah bizden bekleneni en güzel şekilde ortaya koymaya çalışacağız. Ben lisans ve lisansüstü eğitimimde Azerbaycan Edebiyatıyla ilgilendim. Master tezimi Hüseyin Cavid’in eserleri üzerine yazdım. Fiziken  Azerbaycan’da bulunmamıştım, ama Azerbaycanlı dostlarım sayesinde burayı iyi tanıdığımı düşünüyorum. İnşallah hep birlikte bir sinerji oluşturarak hedeflerimize başarıyla ulaşacağız.”

www.yenicag.info

1.5 K