Başbakan Binali Yıldırım’ın son ABD gezisini Adalet ve Kalkınma Partisi İstanbul Milletvekili, TBMM Avrupa Birliği Uyum Komisyonu üyesi Ahmet Berat Çonkar Yeni Çağ‘a değerlendirdi :

“İlişkilerimizde çoğunluğu Türkiye’den kaynaklanmayan sıkıntıların yaşandığı bir dönemde Sayın Başbakanımızın ABD gezisi isabetli olmuştur. Yetmiş seneden beri yakın müttefik olan iki ülke arasında özellikle Suriye’deki terör örgütlerine yapılan yardımlardan ve FETÖ örgütü elebaşının Türkiye’ye iade edilmemesinden doğan bazı sıkıntılara haklı olarak Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan sık sık vurgu yapmaktadır. ABD’nin bize uyguladığı vize kısıtlaması uygulaması ilişkilerimizin bugüne kadarki seyrinde örneği görülmemiş bir olay olmuştur. Sayın Başbakanımızın gezisi öncesinde vize uygulamasındaki bazı esneklikleri olumlu değerlendiriyoruz. Ak Parti’nin yönettiği Türkiye’nin uluslararası alandaki gerek müttefikliği gerek ortaklığı ve gerekse işbirliği koşulları apaçıktır: karşılıklı çıkar ve saygı. Sayın Cumhurbaşkanımızın iki ay önce ve Sayın Başbakanımızın geçtiğimiz hafta gerçekleştirdikleri ABD gezilerine bu koşullar penceresinden baktığımızda ilişkilerin bundan sonrakı seyrinde bu ilkelere eski müttefikimiz ABD tarafından uyulacağına inandığımızı söyleyebilirim. İnşallah, en kısa sürede bölgemizdeki terör örgütlerine yapılan askeri desteğin tamamen kesileceğini ve ülkemizde darbe yapmaya kalkışmış FETÖ elebaşının adil yargılanmak için ülkemize iade edileceğini yakın gelecekte göreceğiz”

Yenicag.Info - www.yenicag.info

Tarih:
Okunma sayı: 222
Kategoriler:
Paylaş:

× Haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, Kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Ne düşünüyorsun?
İlgili Haberler

    "Günün manşetlerini ve en çok okunan haberlerini her sabah e-postanızdan takip etmek için YeniÇağ Haber bültene üye olun."