Türkiye Esed rejimini vuracak (?) - Erdoğandan Trump ve Putin`e açık Suriye eleştirisi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kanal 7 – Ülke TV ortak canlı yayınında gündemi değerlendirdi.

Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’nin İdlib kentinde rejimin kimyasal silah saldırısına dair açıklamasına ilişkin konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Lafta kalmasın. Eğer hakikaten icraat ortaya konulursa, biz de Türkiye olarak, bize ne düşüyorsa, yapmaya hazırız.” dedi.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konu ile ilgili açıklamları;

“Teşekkür ederim ama lafta kalmasın. Eğer bu hakikaten icraat ortaya konulursa, biz de Türkiye olarak, bize ne düşüyorsa, biz bunu yapmaya hazırız. Biz bundan asla çekinmeyiz, kim olursa olsun çekinmeyiz. Biz Amerika başta olmak üzere, tüm koalisyon güçleri bir araya gelelim. Ben Sayın Putin’le de konuştum ama Sayın Putin hala ‘bu işin arkasında Esed var mı yok mu?’ Bunu hala iki gündür, üç gündür anlamıyorsa bu bizim için de üzücüdür. Bunları süratle bizim aşmamız lazım, kararımızı vermemiz lazım. Dost kimdir, düşman kimdir, bölgedeki virüs kimdir, bunu artık lütfen öğrenelim, ona göre de artık adımımızı atalım.”

“ABD, SURİYE’DE YOK”

Ben geçenlerde ABD Dışişleri Bakanı geldiğinde de kendisine söyledim. ‘Siz henüz Suriye’de yoksunuz’ dedim. ‘Rusya Suriye’de var. Ha siz şöyle Suriye’de varsınız, PYD’ye, YPG’ye silah, mühimmat bu tür yardımları yapmakla varsınız. Eğer bu böyle devam edecek olursa bilesiniz ki, buradaki bu cinayetler, bu terör esintileri devam edecek.’ Çünkü şöyle bir zihniyet var. Önce ABD’nin bunu değiştirmesi lazım. Yani ‘bir terör örgütünü, biz başka bir terör örgütüyle yok edelim, elimizde sıcaktan soğuğa değmesin.’ Bu olmaz.”

TRUMP NE DEMİŞTİ? 

Trump, Esed’in İdlib’de kimyasal silahla yaptığı katliam için “kırmızı çizgiyi aştı” ve “Suriye’ye ‘askeri hamlede’ bulunmayı düşünüyoruz” dedi.

Salı günü Suriye’nin İdlib bölgesindeki Han Şeyhun kasabasına yönelik saldırı sonucunda 20’si çocuk en az 72 kişi hayatını kaybetmişti.

Yeniçağ.az haber veriyor ki, Suriye rejiminin Han Şeyhun`da kimyasal kullandığına dair kesin kanıtlar var ve ABD destek verirse, Esed rejiminin vurulmasında aktif rol oynayacaktır.

Tr.Yeniçağ.Az

www.yenicag.info

388