Türkiye, Lübnan ve Mısır’dan IKBY’ye uçuşlar askıya alınacak

Lübnan’ın resmi hava yolu şirketi Middle East Airlines (MEA), cuma günü itibarıyla Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne (IKBY) uçak seferlerini durduracağını ilan etti.

MEA şirketinden yapılan yazılı açıklamada, Irak hükümetinin talebi doğrultusunda Erbil-Beyrut seferlerinin önümüzdeki cuma gününden itibaren karşılıklı olarak iptal edildiği belirtildi.

Erbil’den kalkan hiçbir uçağın da Beyrut’taki Refik Hariri Uluslararası Havalimanı’na iniş yapmasına izin verilmeyeceği kaydedilen açıklamada, Erbil’de bulunan Lübnanlıların, Basra, Bağdat ve Necef Havalimanları’ndan güvenli bir şekilde Lübnan’a dönebilecekleri aktarıldı.arası uçuşları durduracaklarını söylemişti.

“Egypt Air”den açıklama

Mısır devlet hava yolları şirketi “Egypt Air” de cuma gününden itibaren Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne uçak seferlerini durduracağını duyurdu.

“Egypt Air” tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Irak Sivil Havacılık Kurumu’nun kararına binaen, 29 Eylül cuma gününden itibaren IKBY kontrolündeki Erbil Havaalanı’na uçuşlar ikinci bir emre kadar durdurulmuştur.” İfadelerine yer verildi.

Türkiye’den IKBY’ye uçuşlar askıya alınacak

Türkiye’nin Erbil Başkonsolosluğunun resmi Twitter hesabından yayınlanan açıklamada, “Irak Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, 29 Eylül Cuma günü yerel saatle 18:00’den itibaren Erbil ve Süleymaniye havalimanlarına/havalimanlarından uçuşların askıya alınacağını bildirmiştir.” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, “Bu durumda, Türk Hava Yolları, AtlasGlobal ve Pegasus tarafından ülkemizden Erbil ve Süleymaniye’ye yapılmakta olan karşılıklı seferlerin anılan tarihten itibaren gerçekleştirilmesi mümkün olamayacaktır.” denildi.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, dün düzenlediği basın toplantısında, Irak Kürt Bölgsel Yönetimi’nin (IKBY) elinde bulundurduğu sınır ve havalimanlarının kontrollerini 3 gün içinde Bağdat’a teslim etmesini istemişti.

Erbil yönetiminin söz konusu talebi reddetmesi üzerine Irak Sivil Havacılık Kurumu’ndan bu sabah yapılan yazılı açıklamada, yabancı şirketlerin Erbil ve Süleymaniye Havalimanları’na yönelik tüm uçuşlarını cuma gününden itibaren askıya alması talep edilmişti.

Kaynak: AA

www.yenicag.info

709