"Türkiye Musul, Kerkük ve Halep'i fethetmezse, terör durmayacak" - Uzman görüşü

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un suikastı basit bir terörist grubun işi değil.

Bu konuda Yeniçağ.Az’a açıklamada bulunan Ermeni Araştırma Merkezi Başkanı, şu anda Türkiye’de olan Gafur Çakmaklı şunları söyledi:

“Bence, bu olay Türkiye’de son günlerde yaşanan terör olaylarının, Türkiye’ye karşı tehdit planlarının devamıdır. Rusya büyükelçisinin öldürülmesi herhangi terör örgütünün değil, bu iş için özel hazırlıklar yapmış bir devletin gerçekleştirdiği plandır. Amaç açıktır: Türkiye’yi başka ülkelerle ilişkiler kurmaktan alıkoymaya çalışıyorlar. Rusya bu durumda Türkiye için önemli bir ülke. İki devlet arasındaki ilişkiler iyileşmekte. Türkiye’nin Suriye ve Irak’taki gelişmelere aktif müdahalesi de bu teröre sebep olan faktörlerden biridir. Bu terör olayının arkasında kimlerin olduğu belli. Kayseri saldırısı da herhangi bir sapkın terör örgütü değil, iyi istihbarata sahip bir devletin istihbarat organının işidir. Büyükelçi Andrey Karlov’u öldürenler Türkiye’nin bölgede söz sahibi olmamasını hedefliyor.

Böylece onlar da Orta Doğu’da istediklerini yapabilecekler. Şimdi Türkiye daha kararlı adımlar atmalıdır: Musul, Kerkük ve Halebi fethetmeye kadar varan kararlı adımlar… İşte o zaman bu terör saldırıları duracak”.

yenicag.info

www.yenicag.info

482